STORT LAGER: Daglig leder Sven Petersson (t.v.) og lagersjef Knut Eriksen hos Tore Ligaard AS avd. Drammen diskuterer lagerføring av vinduer.

La ny avdeling til Drammen: - Hårete og strategisk satsing

De tomme lokalene etter Drammen Dørfabrikk på Lindum fylles nå opp med nye dører, vinduer og garasjeporter. Faghandelen mener de representerer et unikt alternativ som greier å tjene penger i en tøff bransje.

Publisert Sist oppdatert

DRAMMEN: Det er den familieeide bedriften Tore Ligaard AS fra Trøndelag som for tiden utvider med å opprette ny avdeling i Drammen. Selskapet, med røtter tilbake til 1962, kan opplyse om at den nye avdelingen blir den tiende i rekken.  

- Vår satsning er både hårete og strategisk. Avdelingen i Drammen skal fylle to funksjoner. Den blir et logistikksenter for våre avdelinger på Østlandet, samtidig som den skal være en fullverdig Ligaard-butikk for både proff- og privatkunder i regionen langs vestsiden av Oslofjorden, sier daglig leder Sven Petersson til DRM24.

UTSTILLING: Daglig leder Svein Petersson forteller at det blir en stor utstilling av dører når butikken står ferdig innredet.

Disponerer 3.500 kvadratmeter

Petersson, bosatt i Oslo, ble rekruttert fra en av landets største byggevarekjeder. Etter at han ble ansatt hos Ligaard, har han jobbet med planlegging, rekruttering og klargjøring av lokalene.

- For øyeblikket har vi grunnbemanningen på plass, med i alt fem medarbeidere her i Lerpeveien. Vi har så vidt kommet i gang med salg og leveranser, men står fortsatt helt i startgropa. Lokalene passer oss veldig godt, vi disponerer 3.500 kvadratmeter etter Drammen Dørfabrikk, forklarer Petersson.

Eiendommen eies fortsatt av Gunnulf Melgaard, som eide og drev Drammen Dørfabrikk, inntil han avviklet bedriften for et par år siden.

LERPEVEIEN: Det nyeste bygget i Lerpeveien 15 vil være avdelingens hovedlager.

Dårlige tider i byggebransjen

De ansatte i den nye Ligaard-avdelingen består av selgere og logistikkmedarbeidere, som alle er rekruttert i lokalmiljøet.

- Tore Ligaard AS tenker svært langsiktig, og vi er stolte av å representere et selskap som alltid har tjent penger. Selskapet skiller seg ut ved å være spesialisert på å selge dører, vinduer og garasjeporter. Dette gjør oss til spesialister på noen få områder i byggevaremarkedet, samtidig som vi lagerfører et veldig bredt sortiment. Dette gjør oss til en unik faghandel i byggevarer, kommenterer Petersson.

Bedriften, med hovedkontor i Stjørdal, regner seg selv som landets største, uavhengige handelsbedrift innenfor de varegruppene som den har valgt å spisse seg inn på.    

NY BUTIKK: Tony Sollie er ansatt som selger, men i disse dager jobber han med den nye butikken.

Bedrift med vekstambisjoner

Tore Ligaard AS har i løpet av de siste ti årene økt omsetningen fra omtrent 300 millioner kroner, til 550 millioner kroner i 2025.

- Vi tør å ekspandere, tross dårlige tider i byggebransjen. Boligbyggingen ligger langt nede, men det finnes alltid et marked innen rehabilitering, forandringer, påbygg og annet, som alltid vil være der. Vi er mange om beinet i dette markedet, men vi har god tro på at det er plass til en aktør som oss, bemerker Petersson.

Bedriften representerer store og velkjente merkeleverandører i det norske markedet for dører, vinduer og porter. Eksempelvis er Ligaard representant for norske Nor-Dan i vinduer, og dessuten tyske Hörmann, som er Europas største produsent av leddporter.

- Det som virkelig gjør at vi skiller oss ut, er at vi også leverer spesialløsninger innen brann, lyd, sikkerhet og ulike typer antikvariske behov. Vi har nemlig en stor underskog av spesialleverandører, som gjør oss i stand til å levere fram til der bare fantasien setter grenser, konstaterer Petersson.   

SALGSAVDELING: Marit Skolem Andersen (t.v.) skal jobbe med salg sammen med Tony Sollie og Sven Petersson.
Powered by Labrador CMS