
Byens første svanemerkede hotell - med bærekraft i alle ledd
Scandic Ambassadeur kan smykke seg med den strenge miljøsertifiseringen etter målrettet arbeid med hotelldriften.
DRAMMEN: Som første hotell i drammensområdet har Ambassadeur nylig fått utdelt svanesertifiseringen. Det er den strengeste miljømerkingen i Norge, og blant de strengeste i verden.
- Det handler om bærekraftig hotelldrift. Miljøfokus i alle ledd, fra avfallshåndtering, mat og råvarer, belysning, strømbruk, papir og plast. Til og med møblene må oppfylle visse krav, sier nytiltrådt hotelldirektør Johanna Skjelsbek til DRM24.
De ansatte på konferansehotellet er stolte av utmerkelsen, og jobber systematisk for å opprettholde kravene som stilles og kontrolleres fortløpende.
- Dette påvirker også våre valg av leverandører. Sertifiseringen stiller også krav til dem, forteller prosjektleder og vaktmester Allan Keele.
Scandic-kjeden har som målsetting at alle sine hoteller skal svanemerkes, og har jobbet målrettet med bærekraft i 25 år. Hotellkjeden mottok sitt første svanemerke allerede i 1999.
Kildesortering på rommene
Scandic var forøvrig første hotellkjede som ga gjestene mulighet til å henge opp håndkleet på rommene for å bruke det igjen. Initiativet, som først kom fra en Scandic-medarbeider, er nå blitt en standard på hoteller verden over.
Med svanesertifiseringen tas gjestenes bidrag et skritt lenger, med kildesortering av avfall på rommene og ellers på hotellet.
- Det er også krav til vannforbruk og ventilasjon. Vi benytter oss av energibesparende fjernvarme, og har installert sparefunksjoner på dusj og toaletter, forteller teknisk sjef Henning Pedersen.
Kamp mot matsvinn
Også i kampen mot matsvinn kan alle som vil, hjelpe hotellet med å bidra gjennom appen «To good to go» - selv om dette ikke er en offisiell del av svanesertifiseringen - foreløpig. Om du er interessert i billig lunch, kan folk få kjøpt ubrukt mat fra frokost-bufeen til en billig penge hver eneste dag.
- Vi veier og registrerer matavfallet fra frokostbufeen daglig, forteller hotelldirektør Skjelsbek.
Etter hvert vil hotellet også forsøke å benytte seg av To Good to Go med middagsservering. Men miljøsertifiseringen spiller også en rolle for hvilken type mat du får servert.
- Vi har blant annet en egen vegetardisk, og det er forbud mot visse arter fisk og skalldyr, samt hvor vi kan kjøpe det fra, sier Henning Pedersen.
Kuttet alt av plastglass
Hotellet har også kuttet alt av plastglass og kopper. Belysningen må ha 80-90% LED-belysning. Alle sengene er fra Jensen og svanemerket.
- Det er en del investeringer for å få alt på plass, men på sikt er det betydelige økonomiske besparelser, sier Johanna Skjelsbek.
Hun må hvert år levere en omfattende rapport om hotelldriften som kontrolleres for å beholde sertifiseringen. Til og med alt av kjemikalier som benyttes, må være miljøvennlig og innrapporteres.
Fortsatt størst
Ambassadeur, som nyåpnet etter totalrenovering for to år siden, er fortsatt byens største hotell målt i sengeplasser og konferansekapasitet etter at Quality Hotel River Station åpnet i starten av måneden. Skjelsbek ønsker den nye konkurrenten velkommen.
- Jeg tror det er bra. Det setter Drammen på kartet og vi håper det gir en positiv effekt i form muligheter for enda større konferanser i Drammen, sier hotelldirektøren.
- Har dere merket noe til konkurransen?
- Vi er fortsatt fullbooket, smiler Skjelbek.
