
Forhandlerne skriver for harde livet: «Kona»-suksess uten like!
Den neste elbil-suksessen er et faktum: Bare i løpet av den første drøye måneden med salg, nærmer antall kontrakter på nye Hyundai Kona el seg 300 hos forhandlerne i Lier og Drammen!
DRAMMEN: Ikke rart at smilene sitter løst der i gården for tiden! Allerede rundt Sankthans kunne Birger N. Haug i Lier meldte at de første 80 kontraktene på Kona var i boks.
- Bilene ser ut til å falle i smak hos de fleste kundegrupper, fra godt voksne til yngre familier, forteller daglig leder Tom Erik Moen til Drammen Live24.
- Det som er avgjørende for mange, er den lange rekkevidden på rundt 500 kilometer, i tillegg til at bilen er en høy SUV-type – en biltype «alle» vil ha for tiden, sier Moen, som forteller at butikken først får bilen på plass for prøvekjøring etter sommeren.
LES OGSÅ: Seiler opp som ny el-bestselger
Leveringstid skremmer ikke
- Kunder som ikke har kønummer fra reservasjonslista nå, må nok belage seg på leveringstid på halvannet til to år. Dette ser imidlertid ikke ut til å skremme særlig mange. Det er tydelig at kundene nå har langt perspektiv på elbilkjøpet sitt, sier salgssjef Fredrik Moserud Simensen hos Birger N. Haug.
Også hos Centralgaragen handler mye om å skrive kontrakter for tiden.
- Bilen har slått ned i markedet som en bombe, og er allerede en stor suksess, fastslår Dag Ugstad hos Centralgaragen.
LES OGSÅ: Hyundai Kona har 8.000 (!) elbil-kunder på venteliste
VW størst
Hyundai Kona er foreløpig ikke synlig på registreringsstatistikkene. Der blir den først å se når leveringene starter om kort tid. Inntil da er det andre merker og modeller som dominerer.
Volkswagen gikk som ventet ut av første halvår som største enkeltmerke i distriktet, med 13,5 prosent markedsandel. Toyota tok, som vanlig, andreplassen med 10,8 prosent. Det tetner imidlertid til i teten: BMW er tredje størst med 9,4 prosent, foran Mercedes-Benz med 8,3 prosent, og Nissan på 5. plass med 7,7 prosent.
Slik ser rekkefølgen ut videre:
6. Audi 7,2%
7. Skoda 6,4%
8. Tesla 5,4%
9. Volvo 4,8%
10. Kia 3,9%
11. Suzuki 3,7%
12. Peugeot 2,9%
13. Hyundai 2,5%
14. Ford 2,2%
15. Mitsubishi 2,1%
16. Mazda 1,8%
17. Subaru 1,5%
18. Renault 1,1%
19. Opel 1,0%
20. Honda 1,0%
LES OGSÅ: Toyota til topps i mai – scorer høyt på trygghet
Nissan Leaf mest solgte modell
For første gang på lenge var ikke VW Golf mest solgte enkeltmodell i første halvår. Den posisjonen overtok elbil-suksessen Nissan Leaf, som gikk ut av perioden med en markedsandel på 6,3 prosent, mot Golfs 5,7 prosent.
Deretter var det et lite sprang ned til BMW i3 med 3,8 prosent og Mercedes-Benz GLC og Toyota Yaris, begge med 3,4 prosent.
Rekkefølgen videre for enkeltmodellene ser slik ut:
6. Tesla Model X 3,2%
7. Volkswagen Passat 3,1%
8. Audi A3 2,7%
9. Toyota C-HR 2,6%
10. Skoda Octavia 2,3%
11. BMW 2-serie 2,3%
12. Tesla Model S 2,2%
13. Toyota RAV4 2,1%
14. Mitsubishi Outlander 1,9%
15. Hyundai Ioniq 1,9%
16. Suzuki Swift 1,7%
17. Toyota Auris 1,7%
18. Kia Niro 1,7%
19. Volvo V90 1,6%
20. Volvo XC60 1,5%
Nesten halvparten hadde ladekabel
Biler med alternativ drivlinje fortsetter å spise markedsandeler. I juni måned sto biler med ladekabel – elbiler og plug-in hybrider – for hele 48,4 prosent av alle nyregistreringer i Drammens-distriktet. Rene elbiler tok 22,8 prosent, mens de ladbare hybridene sto for hele 25,6 prosent.
Fullhybrider, hovedsakelig Toyota, Kia, Lexus og Suzuki, tok 16,6 prosent av juni-registreringene. Summen av alle alternative drivlinjer blir 419 biler, eller hele 65 prosent av siste måneds nyregistreringer!
Av resten forsynte bensinmotorer seg med 23,6 prosent, mens dieselbilenes nedgang bare fortsetter – i juni utgjorde deres markedsandel beskjedne 11,5 prosent.
Ganske spesielt å tenke på at det ikke er stort mer enn et par-tre år siden disse motorene sto for 60–70 prosent av alle nye biler her i landet.
LES OGSÅ: - Jovisst går det an å selge «fossilbiler»!
