
Lokal gullsmed feirer 100 år: - Det gjelder å følge med i tiden
Olaf E. Olsen markerer 100 års drift i Drammen. Og tredje generasjon i familiebedriften har troen på mange år til.
DRAMMEN: Olaf E. Olsen driver i dag forretning både sentralt på Bragernes og på Gulskogen under Mestergull-kjeden.
Det var bestefaren til daglig leder Henning Bjørnstad, Olaf E. Olsen, som startet gullsmedgeskjeften i 1919 i Haugesgate 4 på hjørnet av Sankt Olavs gate. Etter å ha gått i lære hos gullsmed Wessmann tok han over forretningen i Nedre Torggate 4 i 1925, der butikken ligger den dag i dag. Siden den gang har butikken gått i arv.
Onkel Olaf Bjørnstad og far Helge Bjørnstad tok over etter at faren gikk bort på 50-tallet. Sønnen Henning er utdannet siviløkonom, men den karrieren ble ikke lang før han tok over roret i familiens nyåpnede forretning på Gulskogen i 1993.
LES OGSÅ: Selger smykker til inntekt for barn med hjertesykdom
Opptatt av følgere
På spørsmålet om hvordan de har klart å holde det gående så lenge, svarer Bjørnstad at man må henge med i tiden.
- I begynnelsen så handlet jo det meste om faget. Men nå begynner kundeopplevelsen allerede på mobilen, forteller han.
Det satses derfor like mye på nettbutikk som det gjør på den fysiske butikken i sentrum.
- Selv om flere og flere utebutikker har fått det vanskeligere, har jeg ikke mistet troen, sier Bjørnstad.
Gullsmedforetningen har tatt ulike grep som virker, ifølge dem. De har blant annet hatt kontakt med blogger Annijor, som har promotert deres smykker.
- Da gikk vi fra rundt 200 følgere til over 2000 følgere over natta, forteller en glad butikksjef.
LES OGSÅ:Barnebutikkene rømmer sentrum - kun to igjen
Hundre år til?
Om butikken forblir i familien er ikke helt sikkert ennå.
- Men jeg har en datter som kan være litt interessert, sier Bjørnstad, og legger til at det er opp til henne å bestemme.
- Man må nok brenne for denne bransjen for å lykkes, avslutter tredje generasjon gullsmed hos Olaf E. Olsen.
LES OGSÅ: Gir opp i sentrum og satser alt på bygda

