Regjeringen jobber med elsparkesykkel-tiltak

Antallet skader etter ulykker med elsparkesykkel i Oslo er nesten doblet sammenlignet med i fjor. Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård er bekymret for utviklingen og varsler at han jobber med konkrete tiltak.

Publisert Sist oppdatert

NORGE: – Altfor mange har skadet seg stygt på elsparkesykkel de siste årene. Vi starter nå arbeidet med konkrete tiltak for å få ned tallet på ulykker. Det er helt nødvendig når vi ser på ulykkesutviklingen, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård i en pressemelding.

Statsråden varsler nå at regjeringen jobber med følgende tiltak:

  • Vurdere å heve aldersgrensen for bruk av elsparkesykler.
  • Vurdere tiltak for å hindre salg av ulovlige elsparkesykler.
  • Gjøre det enklere for kommunene å skilte forbud mot kjøring med elsparkesykkel som bare gjelder kjøring på fortau.
  • Øke kontrollene med elsparkesykler – både med kjøring og om sparkesykkelen er lovlig

Høyere aldersgrense

Aldersgrensen for å bruke elsparkesykkel er i dag 12 år. Ifølge skadestatistikken fra Oslo, er det mange barn som skader seg på elsparkesykkel. Barn har liten erfaring som trafikanter, og det gjør dem derfor ekstra sårbare i trafikken.

– Da vi satte aldersgrensen til 12 år i 2022, vurderte vi også om aldersgrensen burde vært høyere. Med den ulykkesutviklingen som vi ser nå, er det helt nødvendig å vurdere høyere aldersgrense, sier Nygård.

Hindre salg av ulovlige elsparkesykler

– Ulykkesstatistikken utvikler seg i feil retning, og en del av denne trenden er elsparkesykler med ulovlig høy fart som har en spesielt høy ulykkesrisiko. Jeg oppfordrer foreldre til å følge nøye med på elsparkesyklene de kjøper til barna. Det er ikke mulig å forsikre elsparkesykler som kan kjøre i ulovlige høye hastigheter, og man risikerer derfor både straff og store erstatningskrav hvis det skjer en ulykke, sier samferdselsministeren.

På grunn av trafikksikkerhet er det spesifikke krav til hastighet, vekt, bredde og lengde på elsparkesyklene. I dag er det ikke lov å bruke elsparkesykler kan kjøre fortere enn 20 km/t i Norge. Likevel finnes det kommersielle aktører som selger elsparkesykler som går langt fortere enn dette. Samferdselsdepartementet vil derfor vurdere tiltak for å hindre salg av ulovlige elsparkesykler.

Enklere for kommunene å skilte forbud mot kjøring på fortau

– Det er mye uvettig kjøring med elsparkesykkel på fortau som fører til store utfordringer for fotgjengere. Mange har etterlyst et forbud mot kjøring på fortau, slik det er i flere andre land. Derfor skal vi nå gjøre det enklere for kommunene å skilte forbud mot dette, for å øke trafikksikkerheten til fotgjengere, sier Nygård.

Trafikkreglene er nasjonale, og et eventuelt generelt forbud mot kjøring på fortauet, må fastsettes av staten. Likevel kan kommunene tilpasse reguleringen for å håndtere lokale utfordringer med elsparkesykkel. Fram til nå har det ikke vært et normert skilt kommunene kan bruke for å vise at det ikke er lov å kjøre på fortauet, men at det fortsatt er lov å kjøre i veibanen.

Samferdselsdepartementet har bedt Statens vegvesen om å fastsette et underskilt som kan brukes til dette. I tillegg har departementet bedt Statens vegvesen om å vurdere om det bør fastsettes et eget hovedskilt som kan brukes til regulering av kjøring med elsparkesykkel på fortauet.

Ønsker å øke kontrollaktiviteten hos Statens vegvesen

Kontroll er et svært effektivt trafikksikkerhetstiltak. I dag er det for få kontroller av elsparkesykler, og det er behov for at Statens vegvesen forsterker håndhevingen overfor elsparkesykler. Likevel vil flere av kontrollene være aktuelle å gjøre i samarbeid med politiet når det gjelder for eksempel kontroller av fart, rus og ulovlige elsparkesykler.

– Mange av dagens regler overholdes dessverre ikke. Jeg vil derfor be Statens vegvesen om å både øke kontrollinnsatsen og ta initiativ til å forsterke kontrollsamarbeidet med politiet. I tillegg skal jeg prate med justismyndighetene for å se hvordan politiet kan bidra med mer målrettede kontroller av elsparkesykler, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.

Powered by Labrador CMS