Så mye sparte Norgespris-kunder i Drammen i november

Publisert Sist oppdatert

NORGE: De rekordhøye strømprisene gjorde at husholdninger med Norgespris sparte rundt 570 kroner i november. Snittprisen for strøm i Drammen endte på 116 øre/kWh inkl. mva, hele 66% høyere enn samme måned i fjor.

Med strømstøtte falt snittprisen til 88 øre/kWh, men fortsatt langt over Norgespris på 50 øre/kWh, viser tall fra strompriser.no. Til sammenligning var besparelsen i oktober rundt 300 kroner.

Kraftige prisutslag preget måneden

November bød på store og uforutsigbare prisutslag, med alt fra 7 øre/kWh til hele 443 øre/kWh inkl. mva.

– Dette har vært en svært dyr måned, med både høstens høyeste enkelttime og den høyeste døgnsnittprisen hittil i år. Lite vindkraft, kaldt vær, og islegging i svenske elver og vann, presset prisene opp, sier Alf-Henning Drage i strompriser.no.

Slik ser regnestykket ut

For en gjennomsnittlig husholdning i Drammen med et forbruk på 1 500 kWh i november:

• Snittpris med strømstøtte: 88 øre/kWh (beregnet time for time basert på en forbruksprofil med høyere bruk på morgen og kveld)

• Norgespris: 50 øre/kWh

• Differanse: 38 øre/kWh

• Besparelse: 38 øre × 1 500 kWh = 570 kroner

Det betyr at strømstøtte-alternativet i praksis ble hele 76 % dyrere enn Norgespris i november.

Mange har fortsatt mye å spare

I Drammen kommune har 50,4% av husholdningene valgt Norgespris. På Østlandet har 48,8% gjort samme valget.

– Det er fortsatt mange som kan spare betydelige beløp ved å velge Norgespris. Med en fast pris på 50 øre/kWh unngår du både prissjokk og uforutsigbarhet, avslutter Drage.

Powered by Labrador CMS