Åpnet Jobbhuset: – Arbeid og aktivitet er førstevalget
Skal møte det økende behovet for arbeidskraft i samfunnet.
DRAMMEN: – Arbeid, aktivitet og inkludering er én av de viktigste satsingene i Drammen kommune, og Jobbhuset er et viktig tiltak for å lykkes med denne satsingen. Drammen skal være et samfunn der flere får muligheten til å stå på egne bein. Dersom vi lykkes med dette, sørger vi samtidig for at færre blir stående utenfor, sa ordfører Kjell Arne Hermansen da han åpnet Jobbhuset.
Gjennom den femårige satsingen «jobb for alle – fordi arbeid virker» er målet å ta et enda tydeligere grep for å få flere innbyggere i jobb og sørge for et inkluderende arbeidsliv. Jobbhuset er en sentral del av satsingen for å nå målene som er satt, og hovedmålgruppen for dette tiltaket er sosialhjelpsmottakere med aktivitetsplikt fra Nav.
Målet er at flere av dem som i dag er avhengige av sosialhjelp, i fremtiden i større grad skal klare seg økonomisk med penger de tjener gjennom jobb.
– Vi ønsker å legge til rette for at sosialhjelpsmottakere blir mindre avhengige av sosialhjelp og kan få en jobb. Det vil være bra for den enkelte, og det er bra for storsamfunnet, sier ordføreren.
Medarbeidere fra Nav Drammen, flyktningetjenesten og avdeling for yrkesfag skal jobbe på Jobbhuset.
På Jobbhuset får innbyggerne tett og målrettet oppfølging for å lykkes med overgang til varig arbeid eller arbeidsrelatert aktivitet. Tilbudet skal forsterke det gode arbeidet Nav Drammen allerede gjør for å få flere i jobb.
Jobbhuset skal ikke bare følge opp innbyggere, men også være en trygg inngang til rekruttering for arbeidsgivere. Det legges til rette for tett og forutsigbar oppfølging gjennom hele forløpet, noe som skal senke terskelen for å ta inn nye medarbeidere.