TAR GULL: Solbergs damelag tar et historisk seriegull i årets dameserie, spår DRM24.

Slik går årets eliteserie i bandy for damer

Små marginer vil skille lagene i bandyens dameserie.

Publisert Sist oppdatert

DRAMMEN: To av forhåndsfavorittene møttes lørdag i Superfinalen på Solbergbanen. Møtet er mellom sist sesongs NM-vinner (Ready) og NTNUI (seriemester). Sist nevnte hadde fått forfall fra spillere, og måtte trekke seg fra Superfinalen.

Solberg stilte sporty opp på kort varsel (seriesølv i fjor), og også som arrangør. I en kamp som svingte mye, med Solberg som sløste mest med sjansene, vant Ready 5-3. Toppscorer ble Marie Dregler, Ready med tre mål. For Solberg scoret Helene Marie Skaret, Celine Ludvigsen Moen og Julie Østby.

Før tirsdagens åpningsrunde, så har Solberg fått tilbake Susanne Skyttern Agdestein (bildet) og noen yngre talenter som er tatt opp i damestallen

Norske Cupen

Laget vant i oktober ny-oppfinnelsen Norske Cupen (spilt innendørs i Sverige), og har en jevn og bred tropp.

Av den grunn må Solberg stille marginale seriefavoritter.

Ready har på sin side de to siste sesongene mistet flere landslagsspillere til svensk toppbandy, og noen andre er foreløpig borte grunnet diverse årsaker. Det store tilskuddet for Oslo-laget er landslagsprofilen Marie Dregler (bildet), som har kommet tilbake fra det svenske storlaget Villa Lidköping BK.

Et forsterket Ullevål

Ullevål slet uventet lenge ifjor, og på tross av en bedring i spillet, så endte de sist. I høst har tre store nysigneringer kommet til Oslo-klubben fra NTNUI, nemlig VM-skytterdronningen fra i våres, Laura Føllesø. I tillegg landslagskrumtappen Sandra Follesø og talentfulle Mathilde Stenstad-Persen. Dermed et Ullevål som vil kjempe om de gjeveste medaljene.

Bak de tre antatt topplagene, vil de bli en tøff kamp om den fjedre og siste plassen til NM-sluttspillet i februar og mars. Drammen Bandy har fortsatt med toppscorer Lene Aamodt, og tidligere landslagskjempe Ruth-Eline Borge som trener (samt assistenttrener på damelandslaget). Borge vil kanskje spille hvis det kniper med forfall?

Drammenserne må unnvære nøkkelspillere som Marie Grepperud (pause?) og Maja Muri (i militæret), men får trolig tilbake noen etter endt militærtjeneste også.

Drammen Bandy-kaptein og landslagsveteran Lene Aamodt er klar for ny sesong i blått.

Nederst kommer sannsynligvis Stabæk (har mange lovende spillere) og regjerende seriemester NTNUI, som har mistet utrolig mange spillere før årets sesong. Men som sagt. Serien vil svinge, og lag kan skuffe og noen kan overraske!

Serietipset, eliteserien damer:

  1. Solberg
  2. Ready
  3. Ullevål
  4. Drammen
  5. Stabæk
  6. NTNUI.
  1. Serierunde, tirsdag 11.11: Solberg-Ready (20.00), Ullevål-Drammen, hvis is! (kl. 20.00). 
  2. Serierunde, lørdag 15.11 (16.00): Ullevål-NTNUI, og søndag Stabæk-NTNUI (11.30). Tirsdag 18.11: Drammen-Ready (20.00) og Stabæk-Ullevål (20.00).
Powered by Labrador CMS