
Forsvaret øver i drammensområdet
Det gjennomføres øvelser både i lufta og på bakken på Østlandet fra mandag til fredag.
ØSTLANDET: Mandag omtalte DRM24 utenlandske militærfly som hadde vært øvelse i luftrommet over Drammen i helga.
Allerede mandag ettermiddag var det militære fartøy på vingene over kommunen igjen, men denne gangen norske Bell-helikoptre.
I en pressemelding opplyser Forsvaret at det blir «økt øvingsaktivitet på Østlandet frem til og med fredag».
- Militære helikopter øver sammen med bakkestyrker i Viken, Vestfold og Telemark, Innlandet og Oslo, uttaler Forsvaret.
Flyr lavt
Publikum i berørte områder vil måtte påregne økt helikopteraktivitet også på kvelds- og nattestid. På grunn av øvingen sammen med bakkestyrker kan helikoptrene av typen Bell 412 til tider fly forholdsvis lavt.
- Det vil også benyttes flares fra helikopter over Oslofjorden. Flares er en varmekilde som skytes ut fra fly og helikoptre for å unngå varmesøkende missiler. Flares er godt synlig når de skytes ut, så det vil kunne generere noe oppmerksomhet.
I tillegg til økt helikopteraktivitet denne uken, vil det også gjennomføres normal treningsflyging med både helikoptre, transportfly, flermotorfly og kampfly i større deler av landet.
– Vi går en travel høst i møte, med mye trenings- og øvingsaktivitet. For at Forsvaret skal være i stand til å forsvare landet vårt, må avdelingene våre øve og trene jevnlig, sier Stian Roen, pressetalsperson for Luftforsvaret.