FANGET PÅ VIDEO: Her er tyven inne i en bil på jakt etter verdisaker. Klikk på vinduet for å se video!

Raidet biler og garasjer - forsvant med store verdier

Tyvene ble fanget på video under et innbruddsraid på Ormåsen natt til torsdag. En litauisk-registrert VW Golf settes i sammenheng med innbruddene.

Publisert Sist oppdatert

ØVRE EIKER: - Lås dører, biler og garasjer! Det er den klare oppfordringen fra en av boligeierne på Ormåsen. Natt til torsdag hadde han og flere andre husstander i boligområdet besøk av uvedkommende, skriver Eikernytt.no.

Det skal ha blitt gjort innbrudd i flere biler og garasjer, og forsvunnet utstyr for store verdier. Det skal også ha forsvunnet kostbart oppmålingsutstyr fra en kommunal bil i området.

Tyvene skal ha båret ut verktøy og utstyr, og lagt dette klart til opphenting både utenfor garasjer og i et eget deponi ved fotballbanen på Ormåsen. Noe av dette er ikke blitt hentet.
En sølvfarget VW Golf 2007-modell tilhørende en litauisk kvinne fra Hønefoss ble observert parkert på Ormåsen samme natt, men ble borte i løpet av natta. Politiet foretar nå undersøkelser rundt den aktuelle bilen.

Fanget på video

En boligeier som ønsker å være anonym fikk telefon fra naboen torsdag morgen, med beskjed om å sjekke overvåkingskameraet sitt. 
Det avslørte en mann som var inne i bilene hans på gårdsplassen i Kvartsveien, men det er uvisst om det er stjålet noe herfra. Bilene sto ulåst og med nøkkelen i.

På videoen ser man en slank skikkelse, yngre mann med ryggsekk og caps. Mannen har lommelykt og tar seg god tid til å saumfare bilene før han forsvinner.

- Det skjer ikke i natt. Vi er ikke vant til at det forsvinner ting her oppe på Ormåsen, men nå ser det ut til at vi alle må ta våre forhåndsregler, sier mannen til Eikernytt.no.

Kan være tilfeldig

Politiet har vært på Ormåsen og sikret videoer og gjennomført undersøkelser, men har foreløpig ingen mistenkte i saken. 

- Vi skal være litt forsiktige med å si hvem vi tror står bak, men dette virker ikke veldig målrettet med tanke på hva de har tatt med seg. Det later til å være tilfeldige gjenstander av både små og store verdier, sier etterforskningsleder Øystein Kværnes ved lensmannskontoret i Øvre Eiker til DRM24.no.

Noe av tyvegodset som er gjenfunnet er blant annet en høytrykkspyler og en håndholdt GPS. Dette befinner seg nå på lensmannkontoret i Hokksund.

LES OGSÅ: Lierterminalen: Tre BMW-innbrudd på en måned

Powered by Labrador CMS