STRØMSØ JULERESTAURANT: Med ribbe, lutefisk og pinnekjøtt på menyen inviteres du til byens nyeste restauranttilskudd.

Bli med inn i byens første «pop up»-restaurant

Strømsø har fått en ny restaurant, men den har ikke kommet for å bli. I januar legges «Strømsø julerestaurant» ned, og opp popper et nytt konsept. Slik fortsetter det hver tredje - fjerde måned.

Publisert Sist oppdatert

DRAMMEN: - Jeg håper Drammen er klar for et slikt konsept, og jeg tror ikke det finnes liknende i byen vår, sier daglig leder Morten Reffhaug. 

På innsiden av «Strømsø julerestaurant» er det allerede jul. Girlander henger over rekkverkene, julestjerner er plassert i vinduene og kjente julesanger kimer over anlegget. 

Det er torsdag, klokken er 18, og julerestauranten ser dagens lys for første gang. Gjestene strømmer inn, og alle blir møtt med et glass prosecco for å feire åpningen.

For mye indisk

Reffhaug sier selv at han ikke har peiling på restaurantbransjen - det lar han fagfolk ta seg av. Selv jobber han med skjermer og monitorer.

I mai 2018 åpnet han «Lotus» - en «Asian Fusion»-restaurant med forskjellige asiatiske småretter, og noe indisk. Og for å slå på stortromma hentet han inn kokker fra India som fikk bosette seg i Drammen på et eget arbeidsvisum som kun gjelder dersom de jobber med indisk mat. Problemet var at det ble for mye indisk.

- Det var ikke indisk det var ment til å være. Samtidig dukket det jo opp nye indiske restauranter rundt ethvert gatehjørne. Vi kunne sikkert forsøkt med en ny vri, men vi hadde allerede tapt på markedsføringen. 

Det var mange som mistet jobben da Reffhaug bestemte seg for å endre konsept. UDI følger nøye med, og kokkene måtte reise hjem til India igjen. 

«Strømsø julerestaurant»

Men han innså fort at drammenserne ikke forstod seg på konseptet «asian fusion». I oktober la han ned «Lotus», og to uker senere var et nytt konsept født. 

- Her er alle velkomne! Små og store, lag og foreninger, herrelag og damelag. Alle som ikke har fått booket seg julebord i tide kan komme hit.

Nå serveres det ribbe, pinnekjøtt og lutefisk. Hva de serverer etter jul er ukjent. Reffhaug påstår nemlig at de ikke har kommet opp med det nye konseptet ennå, og han er hemmelighetsfull rundt hvilke tanker han har.

- Det blir en miks av kreativitet og sesongbaserte konsepter. Nå er det jo naturlig med jul, men i januar kan vi jo ikke servere ribbe og julemusikk lenger, så da kommer det noe nytt.

Neste konsept skal planlegges i førjula. Kanskje det blir påske pop-up med lammekjøtt på Strømsø til våren?

LES OGSÅ: Fikk omsetningsforbud og sur munn av Mattilsynet

LES OGSÅ: Indisk restaurant flytter inn i «Mo's Ember»-lokalene

DAGLIG LEDER: Morten Reffhaug gleder seg til å vise Drammen det nye konseptet.
FASADE: Gamle «Lotus» er historie. Inn flytter julen.
JUL PÅ STRØMSØ: Skal vi tro daglig leder blir det sannsynlig å se Strømsø julerestaurant på Strømsø neste år også.
Powered by Labrador CMS