DOBBELTSEIER: Peder Egge fra Egge Gård kunne motta juryens hederspris for «Iseple», her med Nina Sundquist fra Matmerk i juryen.

Egge Gård til topps i nasjonal sider-kåring

«Egge Gård Rose» og «Iseple» fra Lier ble begge vinnere under kåringen av «Norges Beste eplemost og sider».

Publisert Sist oppdatert

LIER / OSLO: Den årlige kåringen arrangert av Hanen og Norsk Eplefest ble arrangert i Oslo mandag, og alle de store produsentene i landet var representert.

Totalt 76 produkter konkurrerte i fire ulike katogorier, hvorav altså Egges «Egge Gård Rose» vant prisen for beste sider. 

I tillegg stakk Egge Gårds Iseple av med juryens hederspris - utdelt for første gang i 2017. Med andre ord dobbelt grunn til å sprette siderkorken for Egge-familien.

LES OGSÅ: Prisdryss for Egge Gård på prestisjefylt sider-messe

Sider-interessen øker kraftig

Begge de to prisvinnerne fra Lier er alkoholholdige drikker og fåes kjøpt på Vinmonopolet. 

I følge Jens Nordahl, Vinmonopolets pressesjef, har sidersalget økt med 76 prosent i 2017. Det gjør sider til produktgruppen med mest vekst, med en økning på nesten 53.000 liter.

- Det er veldig hyggelig at Rose mottar denne prisen nå som folk virkelig begynner å få øynene opp for sider, sier daglig leder ved Egge Gård, Marius Egge.

Her er juryens oppsummering av de to vinnerne: 

- Iseple har en briliant farge av rav/karamell og en kompleks nese med duft av aprikoser, modent eple og lett karamelliserte aromaer. Produktet er svært spennende og har presset eplet til et nytt nivå. 94 poeng.

- Egge Gård Rose er sprudlende, smaksrik, har flott farge og et nydelig bringebærpreg. 88 poeng.

LES OGSÅ: Druer er den nye vinen på Egge Gård

Alle vinnerne:

Årets rene eplemost

1. Safteriets sur høst (Bramley). Safteriet. 92 poeng
2. Gravenstein, Ulvik Frukt &Cideri. 91 poeng.
3. Spildemost,Elstar. Spildegarden. 90 poeng

Årets blandingsmost

1. Soli. Merem AS.88 poeng
2. Discovery/Dolgo. Lindheim Ølkompani. 86 poeng
3. Safteriets Renaa Økologisk. Safteriet. 85 poeng
3. Idunn/Franskar. Ulvik Frukt &Cideri. 85 poeng.

Årets eplemost med fantasi

1. Spilde Solbær. Spildegarden, 92 poeng
2. Aroma/Svarthyll. Ulvik Frukt &CIderi. 91 poeng
3. Eple & Bringebær - Hardangergutane. Hardanger Eple. 90 poeng

Årets eplesider

1. Musserende Rose. Egge Gård. 88 poeng
2. Hardanger Dronningsider. Hardangersaft og siderfabrikk. 87.6 poeng
3. Cider Spontan, Lindheim Ølkompani. 87.3 poeng.

Juryens spesialpris:
Iseple. Egge gård.

LES OGSÅ: Lokal vin til topps i norsk vinkåring

DIPLOMEN: Her er beviset på de to vinnerne.
Powered by Labrador CMS