KOLLIDERTE: Denne føreren snurret etter å ha blitt påkjørt i Solbergelva.

Har du sommerdekk? - La bilen stå!

Det er såpeglatte veier over hele Østlandet tirsdag morgen som følge av snøværet. Politiet ber alle som ikke er skodd for vinterføre la bilen stå parkert.

Publisert Sist oppdatert

DRAMMENSOMRÅDET: Snøværet startet for alvor rundt midnatt natt til tirsdag, og i morgentimene ligger det 5-10-centimeter snø i drammensdistriktet.

Tildels kraftig vind fører også til en del snøfokk og dårlig sikt. Etter flere ulykker og utforkjøringer i Sør-Norge i løpet av natten, går politiet nå ut med følgende melding:

- Har du sommerdekk på bilen, la den stå, melder politiet i Øst på Twitter. 

Også politiet i Sør-Øst har hatt sitt å stri med i løpet av natten. På E134 i Telemark veltet en trailer med mange tonn laks som følge av glatt veibane. I Sandefjord fikk en bilist på sommerdekk beslaglagt førerkortet etter en utforkjøring, og på E6 i Oslo sperret fire vogntog uten kjetting veibanen tidlig på morgenkvisten.

LES OGSÅ: Buss med passasjerer kjørte ut i Røyken

Det er foreløpig ikke meldt om større trafikale problemer i drammensdistriktet, men det er snødekke også på hovedveiene, og bilister bør beregne ekstra god tid i morgenrushet tirsdag.

- Våre mannskaper er ute å gjør tiltak. Vi ber bilister kjøre etter forholdene, ha på riktig dekk og holde avstand, melder Veitrafikksentralen.

HAR DU TIPS OM HENDELSER I TRAFIKKEN? SEND TIL OSS PÅ TIPS@DRM24.NO

OBS-varsel

Meteorologisk Institutt sendte søndag ut OBS-varsel grunnet vanskelige kjøreforhold på Østlandet tirsdag, og med prognoser som lokalt viste inntil 25 centimeter snø i løpet av dagen. 

Hvor mye snø som faller avhenger imidlertid om nedbøren faller i våt eller fast form, og for drammendistriktet ser det nå ut til at snøværet kommer til å gå over i regn tidligere enn først antatt. 

Meteorologene har imidlertid også varslet fare for underkjølt regn, så veien kan være glatte også hvis det regner.

Temperaturstigning

Natt til onsdag er det ventet en betydelig temperaturstigning på Østlandet, hvilket fører til at snøen som har falt trolig forsvinner like fort som den kom.

Allerede onsdag ettermiddag er det ventet inntil 8 varmegrader og sol. Mot slutten av uka ventes det temperaturer på rundt 10 grader dagtid i drammensområdet.

Med andre ord kan det bli en stund til neste gang du trenger vinterdekk på bilen.



LES OGSÅ:OBS-varsel: Kan få 25 cm snø - venter totalt kaos tirsdag

HAR DU TIPS OM HENDELSER I TRAFIKKEN? SEND TIL OSS PÅ TIPS@DRM24.NO

BUSS I TRØBBEL: Flere busser slet på glatta i Spikkestadveien i Røyken i morgentimene. (FOTO: LESERBILDE)
E18: Slik så det ut på E18 i Sande klokken 05.00.
Powered by Labrador CMS