Ingen endringer i busstilbudet i år
Usikkerheten rundt merforbruket i Brakar gjør det vanskelig å vite hvor mye penger som faktisk kan gå til å gjøre endringer i dagens tilbud, og politikerne på fylkestinget setter derfor saken på vent.
DRAMMEN: Merforbruket for Brakar for 2025 er ikke kjent, og med en budsjettbehandling like rundt hjørnet, vedtok flertallet i hovedutvalget for samferdsel å vente med å gjøre endringer i busstilbudet i fylket.
– Vi i posisjonen velger å vente med å gjøre endringer i tilbudet nå, da vi jobber med et alternativt budsjett. Det er også viktig at vi har med oss kommunene i det videre arbeidet med et godt kollektivtilbud i fylket, sier Christopher A. Wand, leder av hovedutvalget for samferdsel.
Usikkerheten rundt merforbruket gjør det vanskelig å vite hvor mye penger som faktisk kan gå til å gjøre endringer i dagens tilbud. Midlene som er tilgjengelige nå, er dessuten engangsmidler som kun kan brukes i løpet av 2025, og det virker lite realistisk å få på plass nye tiltak før årsskiftet, mente flertallet fra Høyre, FrP, INP, KrF og Venstre.
Kan gi økt handlingsrom
- Økt produksjon på mye brukte linjer i Drammensområdet.
- Flere avganger på linje 200 (Hønefoss–Oslo). Prioritering av ekspressbuss mellom Oslo og Kongsberg.
- Prøveprosjekt med bestillingstransport i flere distriktsområder.
- Økte tilbud for ungdom på kveldstid i bynære strøkVurdering av styrking i områder som ble kuttet i 2024.
- Korrigering av sonestrukturen slik at holdeplassen «Drammen sykehus» regnes som tilhørende i både Lier og Drammen, ettersom bussholdeplassen fysisk ligger på kommunegrensen.
Hvis Brakars merforbruk blir lavere enn forventet, kan det planlagte kollektivfondet øke og gi større handlingsrom for satsing på kollektivtransport, går det frem av vedtaket.
Hovedutvalget er imidlertid klare på at det er viktig å styrke kollektivtilbudet fremover. I vedtaket heter det derfor at friske overføringer fra statsbudsjettet, eller økte inntekter i Brakar skal brukes på økt produksjon innenfor følgende områder:
- Et godt grunnlag
Administrasjonen fikk også skryt for faktagrunnlaget som ble lagt frem i saken.
– Det er et godt grunnlag vi har fått presentert, og jeg er glad for å ha dette grunnlaget når vi skal gjøre prioriteringer i det videre budsjettarbeidet, sa Tonje Enersen (Ap).
Det har vært mye diskusjon rundt busstilbudet på Åssiden, og både administrasjonen og politikerne har mottatt flere henvendelser fra bydelens innbyggere. Tilbakemeldingen om ruteomleggingen har vært delt, hvor enkelte mener de har fått et dårligere tilbud, mens for andre har hverdagen blitt enklere.