DRAMMEN: To demobiler har akkurat ankommet Norge for premiereturné hos utvalgte forhandlere, og det skorter ikke på interessen for det nye «vidunderet».
Bare i løpet av lørdag rullet det inn 350 reservasjoner med et depositum på 20.000 kroner hos Audi-forhandleren på Åssiden.
Bilen er foreløpig ikke klar for bestilling, men det er de som reserverer nå som står først i køen når bilen etter planen skal kunne leveres de første norske kundene i januar. Først da blir den også mulig å prøvekjøre.
- Vi har aldri opplevd større pågang for en enkeltmodell noensinne, forteller salgssjef Haakon Ølmheim til DRM24.no.
Fullt hus
Albjerk kjørte tre puljer med åpent hus lørdag, og tilsammen kom det omlag 500 mennesker for å se den store nyheten med egne øyne, prøvesitte, ta på og vurdere. Ja selveste Kjell-Inge Røkke kjente sin besøkelsestid på Åssiden lørdag ettermiddag.
I motsetning til mange andre bilfabrikanter som går for små biler på sine første helelektriske modeller, gjør Audi det motsatt og satser på en stor SUV.
Og selv om linjeføringen vekker umiskjennelige Audi-assosiasjoner, er det også mye nytt og mange interessante detaljer på SUV-en, som størrelsesmessig plasserer seg mellom Q5 og Q7.
Kamera erstatter speil
En av de mest omtalte detaljene ved bilen er «speilene», eller fraværet av disse. Sidespeilene er nemlig erstattet av to kameraer og to skjermer i dørene foran det innvendige dørhåndtaket.
De såkalte virtuelle speilene er noe som ifølge Audi har mange fordeler, og få ulemper.
Kan lades trådløst
Bilen skal være den første elbilen som kan lades trådløst ved å montere en magnetisk induksjonsplate i gulvet i garasjen, og rekkevidden (etter WLTP-standard) på 95 kWh-batteriet oppgis til «over 400 kilometer».
Bilen har quattro elektrisk firehjulsdrift, 408 hestekrefter og 664nm, noe som kommer godt med når egenvekten lander på mellom 2.400 og 2.500 kilo. 0-100 oppgis til 5,7 sekunder og toppfarten til 200 km/t. Bilen skal også kunne heves og senkes med luftfjæring avhengig av behov.
Gule bremsekalipere bak spesielle 21-tommers felger, en spesiell e-tron-grill og et LED-kjørelys bak som dekker hele bredden på bilen er også noe som skiller seg ut fra hva vi har sett tidligere.