Neste mandag åpner sykehuset på Brakerøya for nye pasienter og publikum.

Datoen nærmer seg - flytter 120 pasienter på en dag

Søndag skal samtlige pasienter flyttes fra gammelt til nytt sykehus før den offisielle åpningen 6. oktober.

Publisert Sist oppdatert

DRAMMEN: Norsk helsehistorie skrives når alle pasientene flytter på én dag, opplyser Vestre Viken om den nøye planlagte prosessen. Det er allerede gjennomført prøveflytting for å sikre at alt skal gå på skinner. 

Flyttingen innebærer at nåværende Drammen sykehus og resterende støtte‑ og servicetjenester flyttes til det nye sykehuset på Brakerøya. Utstyr og møbler har vært overført gradvis i forkant, men selve pasientoverføringen og en god del medisinsk utstyr er planlagt å skje fra 06.00 til 15.00 søndag.

- Det vil fraktes ca en pasient hvert 3. minutt. Det er forespeilet flytting av ca 120 pasienter, uttaler Vestre Viken.

Det vil tømmes en og en sengepost med unntak av intensiv-pasientene som tas innimellom de øvrige transportene. Det er Canadiske Health Care Relocation (HCR), spesialister på sykehusflytting, som står for organiseringen.

Planlagt på minuttet

Akuttmottaket ved det gamle sykehuset stenger klokken 04:59 søndag og nytt åpner klokken 05:00 på Brakerøya. Samtidig vil operasjonsstuer og personell være i beredskap på gamle sykehuset gjennom hele flytteprosessen.

Det betyr at de første hastepasientene ankommer det nye sykehuset fra klokken 05.00 søndag og møter leger og sykepleiere i beredskap.

- Tidsskjema er stramt for at man skal kunne gjennomføre flytteprosessen på en trygg og god måte innenfor fastsatte rammer, opplyser Vestre Viken.

Det er en nøye planlagt prosess, basert på erfaringer fra lignende flyttinger, blant annet fra Blakstad sykehus (psykiatri) som allerede har flyttet til Brakerøya. For å ivareta pasientsikkerheten samarbeidet Drammen sykehus med omkringliggende sykehus for å ha færrest mulig innlagte pasienter på flyttetidspunktet - omtrent 40 % av sykehusets sengekapasitet.

Nå teller også de ansatte ned til ny arbeidsplass skal være i full drift om en uke. Men sykehuset minner om at dersom du har en timeavtale, eller for eksempel skal ta en blodprøve før mandag 6. oktober, skal dette gjøres på gamle Drammen sykehus.

- Det er fra og med 6. oktober du som pasient skal møte opp på Brakerøya.

Powered by Labrador CMS