MENINGER: Stine Hansen og Anette Lie Jacobsen
Bussbrukere i Drammen

Endringene i bussrutene rammer lokalsamfunnet vårt hardt

MENINGER:  Når forbindelsen mellom Steinbakken og Bera Nedre fjernes, går det utover både barn, eldre og familier – kort sagt, folk som er avhengige av kollektivtransport i hverdagen.

Tidligere hadde barna våre en trygg og god vei til skole, fritidsaktiviteter og venner. De kunne reise selv, bygge ansvarsfølelse og utvikle selvstendighet. Nå må de enten gå lange strekninger til nærmeste holdeplass eller sendes helt ned til byen for å bytte buss. Det er verken trygt, praktisk eller rimelig – og det svekker barnas frihet og foreldrenes trygghet.

For eldre og personer uten bil blir konsekvensene enda større. Tilgangen til butikk, lege og barnehage svekkes dramatisk. Det er urimelig å forvente at man skal gå lange strekninger med barnevogn for å levere i barnehagen, eller ta en uforutsigbar “heisatur” med flere bussbytter for å komme seg til legen. Samtidig kuttes åpningstidene i barnehager – som gjør tidsklemma for småbarnsforeldre enda mer krevende.

Kollektivtilbudet må være for folk – ikke mot dem. Vi trenger bussruter som gjør det mulig å leve hverdagsliv uten bil. Nå går vi i feil retning.

Vi oppfordrer politikerne og busselskapet til å snu. La oss beholde en fungerende bussrute mellom Steinbakken og Bera Nedre – for barnas trygghet, for familiers hverdag og for at eldre og andre uten bil fortsatt skal ha frihet i eget nabolag.

Vi er to mammaer som har engasjert oss i dette, da dette direkte påvirker oss og våre barn i hverdagen nå, så vell som i fremtiden. Fordi vi regnet med at det ikke bare var oss i nærområdet som syntes disse endringene virket lite gjennomtenkt, og ville vite det med sikkerhet, utarbeidet vi en spørreundersøkelse for å kartlegge nettopp dette.

Spørsmålene tar for seg alt fra hvor ofte bussen brukes, av hvem i husstanden, til hva bussturenes formål er og hvor stor konsekvens endringene i rutetilbudet til Brakar får for den enkelte. Til nå har 101 besvart undersøkelsen og budskapet er klart. De aller fleste får store negative konsekvenser av endringen. Og de mest skadelidende er barn og unge som skal til skole og fritidsaktiviteter i tillegg til pensjonister uten annen form for transport.

Altså to av de mest sårbare gruppene i bydelen vår.

Vi forstår at Brakar til enhver tid ønsker å forbedre kollektiv tilbudet sitt og en direkte rute inn til sentrum fra bydelen vår er ikke alene en dårlig ide, men konsekvensen av å fjerne det nåværende tilbudet fra Kastanjesletta til Bera/Aronsløkka, og å legge ned to bussholdeplasser i ett område tett befolket av eldre uten bil, får for store konsekvenser i våre øyne.

Her mistenker vi at Brakar ikke har utredet konsekvensene av ruteendringen tilstrekkelig og oppfordrer de til å snu! Vi kommer også i samarbeid med lokale politikere til å levere ett spørsmål til fylkeskommunedirektøren samt spørsmål til Rådmannen om hvilke undersøkelser de har gjort i forkant av denne beslutningen. Og om de mener konsekvensene vi har avdekket er rimelige.

Hva mener du? Bor du i nærheten og blir berørt av disse varslede ruteendringene, ja da håper jeg du vil svare på undersøkelsen vår slik at vi har enda mer informasjon vi kan dele med Brakar.

Av
Stine Hansen og Anette Lie Jacobsen

Powered by Labrador CMS