
Fikk massiv brøytekritikk - gjør ingen endringer før 2020
Drammen kommune lar dagens kontrakt med entreprenøren stå uendret frem høsten 2020 til tross for brøyte-oppvask etter fjorårets snøkaos.
DRAMMEN: Forrige vinter opplevde flere drammensere å bli snødd inne på grunn av manglende brøyting. Brøytekantene i sentrum ble så høye og brede at det var umulig å bruke fortauene, og fotgjengere ble tvunget ut i uoversiktlige, trange og glatte veier - som ble forble ubrøytet flere steder i dagevis etter siste snøfall.
Likevel avdelingsleder for vei i Drammen kommune, Truls Rieger, at det ikke var grunn til å iverksette tiltak, og at standarden holdt et akseptebelt nivå.
- Det er overhodet ingen grunn til å rette kritikk i forhold til hvordan situasjonen er håndtert, heller tvert imot. Jeg mener vi har et riktig beredskapsnivå, uttalte han til DRM24 tidligere i år.
Ingen endringer
I et blogginnlegg fra våren 2018 spådde ordfører Tore Opdal Hansen bedre brøyting for nåværende vinter. Bakgrunnen var lovnader om ny brøytekontrakt som skulle bli gjeldende fra høsten 2018, men da saken ble politisk behandlet bestemte bystyret seg for å beholde dagens kontrakt frem til 2020.
Dette bekrefter Rieger ovenfor DRM24.
- Ny kontrakt blir gjeldende fra 1. september 2020. Dette gir oss muligheten til å tilpasse kontrakten den nye storkommunen, hvor vi også vil få en del egendrift. Arbeidet med ny kontrakt starter på nyåret, men endelig modell er ikke bestemt.
Uendret beredskap
I Drammen kommune er det tre personer som har ansvar for all drift, kundekontakt, oppfølging og kontroll av veinettet. Hos entreprenøren finnes det 42 brøytebiler med 42 sjåfører. I tillegg finnes det reservemaskiner og utstyr for lasting og bortkjøring av snø.
Det betyr at det er like mange sjåfører og maskiner som tidligere, og får vi en ekstremvinter på linje med i fjor må innbyggerne fortsatt belage seg på ubrøytede fortauer og vanskelig fremkommelighet.
- Bevilgningene er uendret og dermed er standarden også den samme som i fjor.Vi må bare ta imot det som kommer - det går jo ikke an å brøyte før snøen faller. Det viktigste er at entreprenøren har reservemateriell og et velfungerende verksted, sier Rieger.
Nytt snødeponi
Men et nytt snødeponi kan sørge for ytterligere forsinkelser i brøyteprosessen. Tidligere lå nemlig deponiet på Holmennokken. Nå har kommunen fått innvilget nytt deponi i Vestfold etter at deponeringen på Holmennokken fikk miljøsmekk av Fylkesmannen.
- Vi deponerer ikke snø på Holmenokken lenger. Vi har sikret oss kapasitet på et deponi like over grensen til Vestfold. For å redusere transport søker vi om et midlertidig lokalt deponi i Drammen som vi håper å få på plass i slutten av januar. Parallelt jobber vi med et permanent deponi i Drammen også. Dette er på plass tidligst høsten 2019, sier Rieger.
Ikke lenger gårdeiers ansvar
Når det gjelder brøyting av fortau i sentrum, tar kommunen imidlertid mer ansvar i tiden fremover.
- Tidligere var brøyting av fortau i sentrum gårdeiers ansvar, men dette var en oppgave som var for stor for mange gårdeiere. Særlig eldre mennesker greide ikke å følge opp. For å sikre en enhetlig standard tar kommunen nå fullt ansvar for brøyting av alle fortauene i byen. Unntaket er fylkesveier som driftes av Statens Vegvesen, forklarer Rieger.
- Det er til stor hjelp om de som har privat biloppstillingsplass benytter denne når det er varslet snøfall. Videre så vil jeg minne om at søppelkasser ikke skal stå på vei eller fortausareal, sier Rieger.
LES OGSÅ: Reagerer på manglende brøyting - mange ble snødd inne


