Gry Mile Jakobsen på ski et av flere steder i marka det er muligheter på natursnø etter at kommunen har kjørt rulle på skogsbilveiene.

Skimuligheter i Drammen, også på natursnø

Publisert Sist oppdatert

DRAMMEN: Vinteren har latt vente på seg, men nå har i hvert fall kulda kommet for fullt. I tillegg har en del lett nysnø medført skimuligheter mellom Ulevann, Smalvrangen og Solbergvann i Drammen kommune.

Kommunen har kjørt med rulle på skogsbilveiene, og det finnes altså skimuligheter i Finnemarka i skrivende stund. Nå håper alle skifrelste på mer snø, og ordentlig preparerte skispor. Tirsdag kveld var det 22-23 kuldegrader ved kunstsnøløypa på Martinsløkka i Lier, så da blir føret trått! Skal du ut med det beste (eller eneste) skiparet ditt, er det kun Martinsløkka og kunstsnøløypene på Konnerud som gjelder i Drammensdistriktet.

Bjørn Bak fra Drammen kommune har vært ute og tromla i skitraseen mellom Smalvrangen og Solbergvannet. Forhåpentligvis ligger det noen skiløyper klare til bruk her snart.

Trommelkjørt

Drammen kommune har kjørt med trommel i skitraseen mellom Vrangen og Solbergvann i denne uka og mellom demningen på Ulevann og opp til Korpetjern. Alt på ubrøytede skogsbilveier. Utenfor veienettet, i terrengløypene, er det alt for lite snø. Selv om nysnøen som har kommet er veldig lett, har det utrolig nok blitt mulig å gå på ski der kommunen har vært ute med trommelen. Det må legges til at det har falt betydelig mer snø inne ved Ulevann i rundt 500 meters høyde enn det har lagt seg på for eksempel Landfalltjern drøye 300 moh.

Ta ikke det beste skiparet

 La det være sagt med en gang, ikke ta de beste skia du har i natursnøløypene. Grus kan selvsagt dukke opp her og der, men Drammen Live24s medarbeider så grus kun ett sted. For lokalkjente er det i den ene bakken fra der du kan gå opp langs Furtebakken og mot krysset der du kan gå ned mot Solbergsetra. Her var det et strekk på rundt 100 meter som ikke var særlig egna for ski, ja, hvis du ikke ville ha gratis steinsliping da!

Noen kilometer å gå på ski

Veien opp mot Korpetjern var også bra. Her kom vi ikke borti noe stein, men det er ikke satt spor noen steder. Det får skifolket foreløpig lage sjøl, for det er ennå ikke nok snø til den slags. Hvis du starter fra parkeringsplassen nedenfor muren på Ulevann, er det noen kilometer å gå på ski. Strekningen over til veisystemet mellom Solbergvannet og Vrangen er også ”rulla”, men her er det dårlige forhold. Ikke noe stein å snake om, for her var det røtter, frossen myr og en humpete trasé som var utfordringen.

Nå håper både de som liker skiturer og de som preparerer skiløyper på en del påfyll fra oven de nærmeste dagene. Da kan det kanskje bli på tide å sjekke https://sporet.no 

Kaldt, men vakkert. Fra Nerdammen mot muren på Mellomdammen, og i bakgrunnen troner Kampenhaug.
På ski over Nerdammen

Ferdsel på is for egen regning og risiko

Ferdsel på isdekte vann er det svært sjelden kommunene anbefaler, for det foregår alltid på egen regning og risiko. Det må sies at akkurat i skrivende stund er det flotte skiforhold på mange vann sør for Glitre i Finnmarka. Marivann, Nerdammen, Mellomdammen, Solbergvannet, Ulevann, Vrangla, Vrangen, Løken og Garsjø har alle hatt besøk av både syklister, skøyteløpere, fotvandrere og skiløpere etter nyttår.

Istykkelsen har vært målt til 10-15 cm før sprengkulda satte inn. Det bør være derfor være trygt, men man må bestandig passe seg for utløp og innløp av bekker, smale sund og steder med vegetasjon i vannet. Det er aldri dumt å ha med seg pigger (brodder), tørt tøyskifte i vanntett pose i sekken, og tau, sånn for sikkerhets skyld.

Er man flere i følge, er det selvsagt også mye tryggere enn å være aleine på isen hvis noe skulle inntreffe. Det kan i tillegg være lurt å følge med på isvarslene på varsom.no og i iskart.no, som er utviklet av Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE).

Det finnes skimuligheter i Finnemarka, for Drammen kommune har kjørt med trommel i skitraseen mellom Vrangen og Solbergvann.
Powered by Labrador CMS