MENINGER: Roger Pettersen
Busspassasjer

Den beste bussopplevelsen noensinne (til Fjell i Drammen)!

MENINGER: Etter å ha hatt en handletur med samboeren rundt omkring i Drammen denne uka gikk vi til busstoppet på Strømsø og ventet på bussen. Det tok ikke lang tid, så kom buss nummer 3 til Fjell, og det ble en alle tiders tur..

Vi var de første som steg ombord og fikk satt oss, med unntak av damene i hijab som snek seg inn bakre dør. Sjåføren som var helt ny på denne ruten, ingen av oss hadde sett han før, tok fram mikrofonen og meddelte i høytalerne: «Dere som gikk inn bakdøren må gå ut av bussen og komme inn her framme hvor man betaler». Damene latet som ingenting. «Bare kom igjen», gjentok sjåføren. Alle som skulle ombord hadde satt seg, men bussen kjørte ikke. «Kom igjen», sa sjåføren, og damene skjønte at bussen ikke kom til å kjøre om de ikke kom og betalte. De gikk av bussen og gikk inn framme..

Der ble disse to kvinnene stående og diskutere, de sa de visste ikke hvordan å betale, sa de hadde ikke penger, de hadde Ruter-app, men den virket ikke. Blablabla.. De gjorde seg så utrolig dumme, som de bruker å gjøre når de blir tatt for noe. Sjåføren ba dem om å laste ned Brakar-appen som vi bruker her i Drammen, så begynte han å kjøre og damene satte seg bakerst i bussen.

Det var vel det disse damene regnet med, at de skulle få gratistur som vanlig

Etter noen minutters kjøring så dro sjåføren fram mikrofonen igjen, og over høytalerne kom følgende: «Dere der bak, få beina deres ned av setene, her ombord så skal setene være rene til andre passasjerer som kommer ombord, det er veldig frustrerende å få skitne og ødelagte klær fordi enkelte ikke vet å oppføre seg. Om dere må ligge når dere reiser med buss så får dere kontakte helse-ekspressen og reise med dem. Takk!»

Denne sjåføren var ikke ferdig, han ga seg ikke. Etter et par minutter så spurte han i høytaleren igjen: «Dere to har dere betalt nå?». Kvinnene plapret på sitt språk og holdt på med mobilene sine. De responderte ikke. Da spurte han: «Vil dere være med videre?» De gjorde seg dumme. Dermed stoppet han og satte dem av ved butikken her på Fjell. Derfra er det slik at uansett hvor de skulle så er det bare 5-10 minutter gåavstand. Begge damene satte seg på muren og ventet på neste buss, ikke faen om de skulle gå en meter, hahaha..

De årene vi har bodd her har vi sett, hørt og opplevd mye fælt på bussen

Jeg begynte nesten å klappe, for denne sjåføren fant seg ikke i noe tull. Denne bussturen var bare blåbær i forhold til tilstander som bruker å oppstå på denne ruten. Folk som ikke betaler, gjenger som forsøpler, ødelegger og bråker, er truende og skriker «jævla hore» opp i ansiktet på eldre norske damer. De årene vi har bodd her har vi sett, hørt og opplevd mye fælt på bussen. Trakassering og trusler.

De fleste andre sjåfører som kjører denne ruten er ikke-norske, de bruker å slippe «sine» ombord uten å sjekke, og det var vel det disse damene regnet med, at de skulle få gratistur som vanlig. Ungdommer får herje vilt ombord uten reaksjoner fra sjåførene, fordi det er deres «egne». Oss nordmenn er de ikke like hyggelige imot. Der er faktisk noen sjåfører som ser på oss med hat i blikket når vi entrer bussen, uansett om vi er like høflige, sier hei, og viser at vi har betalt. Jeg sier alltid hei når jeg går ombord, og når jeg går av framme bruker jeg takke for turen. Noen ganger tenker jeg «hvorfor gidder jeg?».

Da vi gikk av bussen denne gang gikk min kjære og jeg bevisst fram i bussen for å gå av der. Da fikk vi takket sjåføren for turen, og vi sa til han at han gjorde en bra jobb, sa vi satte veldig pris på det, og jeg tilføyde til slutt «du må kjøre denne ruten oftere». Da var det et par stykker bak oss som kom til og sa, «helt enig, vi er helt enig» og han ene ga tommelen opp. Sjåføren takket og sa han gjør så godt han kan, og jeg bare: «fortsett med det!».

Vi kom hjem, satte varene våre på plass, og så sendte jeg melding til Brakar. Jeg har ikke tall på hvor mange ganger jeg har sendt inn klage til Brakar. Jeg tenker det er på sin plass og også gi tilbakemelding når det er noe positivt. Og skulle dette innlegget nå fram til denne sjåføren, en nordmann på rundt 60 år, autoritær, grått hår og briller. Tusen takk igjen, vi trenger slike som deg her! Beste bussturen jeg har opplevd til Fjell de 18 årene jeg har vært fastboende i Drammen.


Av
Roger Pettersen

Powered by Labrador CMS