
«22. juli» nominert til internasjonal seriepris
Onsdag ble det kjent at dramaserien «22. juli» skal konkurrere i kategorien «International Panorama» under den anerkjente seriefestivalen Series Mania.
FILM: «22. juli» er nominert i kategorien «International Panorama» sammen med 14 andre TV-serier, blant andre svenske «Thin ice» og britiske «World on fire».
– Series Mania er en av de viktigste publikumsfestivalene i verden for TV-drama. Det er veldig gøy at de er interesserte i å vise «22. juli» i sitt program, sier Ivar Køhn, dramasjef i NRK.
– Vi er glad for å være nominert og at serien engasjerer også utenfor Norge. Serien har fått gode kritikker i Sverige og Danmark, noe som viser at den er aktuell også i andre land, sier serieskaperne Sara Johnsen og Pål Sletaune.
I fjor var det «Exit» som stakk av med seieren i «International Panorama»-kategorien.
Serier fra hele verden
Series Mania er Europas største seriefestival og samler over 20.000 besøkende årlig. Serier fra hele verden konkurrerer om å bli valgt ut til å bli vist for en samlet TV-bransje, og kun et fåtall blir plukket ut.
Årets festival går av stabelen i Lille i Frankrike 20.-28. mars.
