
Leserinnlegg: – Drammen står foran en stor ryddejobb
– Vi må ta tak i hva slags tankegods og holdninger som har fått vokse fram i deler av kommunens ungdomsmiljøer, skriver Fremskrittspartiet.
MENINGER: Lørdag 10. april ble deler av Strømsø gjort om til en tilnærmet krigssone. Mange av de som demonstrerte mot SIAN, valgte å angripe politiet, samt ramponere eiendom. Direktesendingene på nettet viste steinkasting og vold, samt utagerende adferd som ikke kan forsvares.
I etterkant av dette må vi ta tak i hva slags tankegods og holdninger som har fått vokse i deler av kommunens ungdomsmiljøer. Noen var riktignok tilreisende, men vi må erkjenne at mange av dem som utførte direkte kriminell adferd, er Drammens egne innbyggere. Media opplyser at mange var veldig unge, faktisk helt ned i 13-årsalderen.
Det betyr at de er elever i våre skoler og er en del av Drammens ungdomsmiljø. Et ungdomsmiljø media de siste årene har dokumentert at stadig blir mer brutalisert og voldelig.
I et fritt og sivilisert land må man tåle at religion og politiske meninger blir krenket. Her må skoler og andre som er i kontakt med ungdom sette foten ned og gjøre alt for at disse skadelige holdningene bekjempes.
«I et fritt og sivilisert land må man tåle at religion og politiske meninger blir krenket»
Vi må også ta et oppgjør med en integreringspolitikk som i Drammen ikke har fungert. Både ordfører Monica Myrvold Berg og tidligere ordfører Tore Opdal Hansen har kommet med litt forsiktig mumling om at dette ikke er akseptabelt, men gjerne hengt på et «men». Vi trenger et langt sterkere oppgjør.
Vi kan snu på det og tenke oss reaksjonene om følgende skjedde: Islam Net, som er en organisasjon vel så ille som SIAN, kom til Drammen og ungdom fra Toppenhaug og Øvre Eiker samlet seg og ramponerte byen på en slik måte at politiet til slutt måtte barrikadere seg for å beskytte politistasjonen. Det hadde blitt ramaskrik om folks adferd, som ville høres langt utenfor landegrensene. Det er ingen grunn til å gjøre dette til en liten parantes, slik ordfører Monica Myrvold Berg har tatt til orde for.
Her må alle krefter inn å jobbe sammen. Dette må gjenspeiles i alt fra ordensreglementet i skolene til hvordan det undervises om temaer som ytringsfrihet og krenkelse av eksempelvis religion. Politiet har meget gode beviser og vitner til opptøyene, og må legge bort silkehanskene og ta de skyldige hardt. Ungdomsmiljøene dette gjelder må se at slik oppførsel får alvorlige konsekvenser.
«Politiet må legge bort silkehanskene og ta de skyldige hardt»
Fremskrittspartiet har stilt spørsmål til rådmannen om hvordan dette følges opp nå i etterkant.
Rydder vi ikke opp nå, vil disse problemene bare eskalere i årene fremover.
Av
Ole Hovengen, Politisk nestleder og vara til kommunestyret, Drammen FrP
Kristin Løvaas Gjerde, Kommunestyrerepresentant, Drammen FrP
Lavrans Kierulf, Kommunestyrerepresentant, Drammen FrP
LES OGSÅ:
Alle roser politiets arbeid: - Eksemplarisk håndtering
Mann siktet for terrortrussel før SIAN-demonstrasjon
Leserinnlegg: – Jeg er for retten til å utrykke seg - men akkurat NÅ?
En hårsbredd fra å bli lynsjet av mobben
Leserinnlegg: – Samfunnet er skjørere enn vi tror og tåler mindre enn vi aner
Leserinnlegg: Demoer må gå fredelig for seg, men hvordan?
Løfter gateslaget med ungdommer til kommunestyret
Leserinnlegg: - Noen må ta ansvar for sine egne
SIAN-kaoset i bilder - slåss med både politiet og hverandre
Gateslag og opptøyer i sentrum etter SIAN-demo
Fire mindreårige innbragt: - Bekymret over antall ungdommer som deltok
Etterforsker terrortrussel mot SIAN før demonstrasjonen
Kommunen: - Alle som var på demonstrasjonen bør teste seg
