
MENINGER: Karianne Lund Gulbrandsen
9. kandidat Pensjonistpartiet Drammen
De gamle er eldst! Sysselsetting som en del av den sirkulære økonomien
MENINGER: Den menneskelige faktoren er avgjørende i den sirkulære økonomien. Sirkulær økonomi blir ofte sett på som et verktøy for å oppnå bærekraft i samfunnet. Det er ikke uvanlig å referere til de tre sidene av bærekraft: klima, økonomi og sosiale forhold.
Materialstrømmer står sentralt i den sirkulære økonomien. I stedet for lineært prøver vi å gjøre det sirkulært. Dette gjør vi ved å få mest mulig ut av verdien av alle materialene som brukes, ved å forlenge levetiden til produkter, gjenbruke materialer, bruke fornybare alternativer til fossilt brensel og håndtere alt vi bruker så effektivt som mulig. Sirkularitet er et verktøy for å gjøre økonomien mer bærekraftig, med fokus på miljøet. Når det gjelder den sosiale siden, er antall jobber skapt av den sirkulære tilnærmingen det som fremheves. Vi mener at den sosiale siden må få større oppmerksomhet, og at vi også må tenke på de menneskelige ressursene på samme måte som de materielle.
Prinsippene i sirkulær økonomi kan også brukes direkte på menneskelig kapital. "Menneskelige strømmer" kan gjøres sirkulære i stedet for lineære, med nøyaktig samme argument som med materialstrømmer: å forhindre avfall og mangler. I dagens arbeidsmarked er dette viktigere enn noensinne.
Dette krever at vi jobber kontinuerlig med menneskene, at vi ser og forstår dem. Uten fokus på den menneskelige siden, er det ikke noe bærekraftig, sirkulært arbeidsmarked eller system.
Pensjonistpartiet vil ha slutt på tvangspensjonering
Sirkulært arbeidsmarked, betydningen av å kanalisere menneskelige strømmer. I tillegg til materialer brukes selvsagt også menneskelig arbeidskraft i produksjon av varer og tjenester. Vi ønsker også å håndtere menneskene så godt som mulig i en bærekraftig økonomi. Faktisk gjelder det samme som ved håndtering av materialer: vi ønsker at det er nok folk til å jobbe produktivt og vi ønsker ikke å skape (sosialt) avfall. Kort sagt, vi ønsker å styrke alle mennesker og gi de så høy livskvalitet som mulig, så lenge som mulig.
Av flere grunner er dette viktigere enn noensinne:
1. Pandemi og krig gjør faktoren menneske mer sentral enn noensinne. De siste to årene har vist oss betydningen av å ha mennesker og organisasjoner som har gode omstillingsevner.
2. Aldring gjør at arbeidsstyrken blir stadig mindre. Dette betyr at folk må jobbe lenger. For å få til dette må vi tenke annerledes i forhold til hvordan vi forvalter menneskene.
3. Automatisering fører til at jobber endres raskt. Det samme gjelder kravene til ansatte. Omskolering av ansatte gjennom hele karrieren blir viktigere enn noensinne. Vi må holde kvaliteten på arbeidsstyrken oppe. Vi kan ikke tillate at vi lar mennesker “ruste” bare fordi de har nådd en viss alder.
4. Lengre karrierer, med stadig skiftende behov for ferdigheter krever økt fokus på videreutdannelse, oppfølging og tilrettelegging fra arbeidsgiver.
Hvordan ser det sirkulære arbeidsmarkedet ut nå? Folk er ikke materialer. Å gjøre arbeidsmarkedet sirkulært og bærekraftig krever noe av oss. Tross alt handler det om mennesker med følelser, behov og ønsker. Folk kan ikke bare "forvandles" som råvarer. Fra forskning vet vi at det å ha en jobb gir en høyere grad av lykkefølelse. Det er derfor ideen om å få folk til å jobbe så godt og så lenge som mulig er viktig, ikke bare økonomisk, men også for folks velvære.
En karriere består av flere sykluser. Man starter en jobb etter utdannelse, når toppen når det gjelder produktivitet, jobbtilfredshet og lønn - men over tid kan dette avta igjen. For eksempel, på grunn av skiftende arbeid eller fordi man blir lei av arbeidet. Da er det på tide å bevege seg mot neste syklus: en ny utdanning, en annen jobb etc. En sirkulær tilnærming til arbeidsmarkedet vil føre til mer produktive arbeidere som er lykkeligere på jobb.
En sirkulær tilnærming betyr at vi har fokus på:
• Reduksjon
• Gjenbruk
• Resirkulasjon
Reduksjon handler om å forhindre ineffektiv bruk av arbeidskraft. Folk som ikke opplever utvikling blir mindre produktive. Å forhindre eller redusere krever tidlig intervensjon og kontinuerlig omskolering/ utvikling.
Gjenbruk handler hovedsakelig om at personer med visse ferdigheter kan utføre en helt annen funksjon ved gjenbruk av kunnskap og ferdigheter. Dette krever at vi klarer å identifisere den enkeltes styrker, talent og interesse.
Resirkulasjon handler om å reaktivere folk som er ute av arbeidsmarkedet så raskt som mulig. For mennesker begrenser utdanning, erfaring og talent hva folk kan gjøre: En vindusvasker blir ikke en nevrokirurg. En lærer kan imidlertid bli selger og en bankansatt kan bli en butikkansatt. For å lykkes med resirkulering kreves et aktivt samarbeid mellom næringsliv og det offentlige.
Pensjonspartiet i Drammen jobber for at folk skal kunne jobbe så lenge de vil, vi vil ha slutt på tvangspensjonering! Vi mener at dette vil være vinn vinn for enkeltmennesker i kommunen vår.
Av
Karianne Lund Gulbrandsen
9. kandidat Pensjonistpartiet Drammen