MENINGER: Av Sadi Emeci
3. kandidat Buskerud SV

Høyre går til valg på å skrote en ordning som fungerer godt for elevene

MENINGER: Drammen og Buskerud Høyres Ordførerkandidater hadde en reportasje i DRM24 om 11 tiltak for å løfte gutta i skolen.

Det er vanskelig å ikke være enige i mange av deres tiltak, men det Høyre ikke nevner er at de er for karakterbasert opptak. Det betyr at elever som ikke har veldig gode karakterer, ikke kommer inn på førstevalg i nærområdet og det betyr igjen flere elever vil droppe ut av skolen.

I 2021 innført vi en ny inntaksordning på Viken som ga næreskolegaranti for elever som skulle søke videregående. Den fungerer slik at man kan søke seg til alle skolene i fylket, men elevene har førstevalg på skolene i nærområdet sitt. I praksis betyr det at elever som ikke har seks i snitt, også har mulighet til å velge. Nå har det vært gjennomført to opptak med denne ordningen og tallene er entydige.

Flere kommer inn på førsteønske. Elevene er mer fornøyd og det har aldri vært så få klager på opptaket som nå. Allikevel går Høyre til valg på å skrote en ordning som fungerer godt for elevene. Å kalle karakterbasert opptak “fritt skolevalg” er en bløff. Det er et billig markedsføringstriks fra Høyre. “Fritt skolevalg” skaper knallhard konkurranse og legger press på elevene, og straffer de med dårligst karakterer fra ungdomsskolen. Med dagens ordning blir det altså ikke mindre valgfrihet - det blir tvert imot mer frihet for flere.

Forskjellene i Norge har aldri vært så høye. Da trenger vi en skolepolitikk som motvirker forskjeller, slik at alle elever får muligheten til å lykkes. Lærerne hadde lenge bedt om en ny inntaksordning. Nå er tilbakemeldingen fra lærerforbundene er at inntaksordningen reduserer karakterpresset i skolen og skaper mindre forskjeller.

Om Høyre går til valg på å reversere en rettferdig ordning som gir mer frihet for elevene må de klare å være tydelig på at dette handler om ideologi, og ikke om elevenes beste

Dette støttes av forskning fra Osloskolen og fra våre naboland som viser at karakterbasert opptak er blant hovedårsakene til at forskjellene øker i skolen. Vi vet at karakterene til elevene på ungdomsskolen henger tett sammen med foreldrene sin inntekt og utdanningsnivå. Med karakterbasert opptak forteller forskning oss at vi rangerer og segregerer elevene etter foreldrenes inntekt og utdanningsnivå, og forverrer dermed forskjellene i Buskerud fylke.


Vi ser elever bruker nærskolegarantien for å kunne velge den skolen de vil gå på og samme skole som venner. Det er viktig for skal vi skape en motiverende skole for alle elever. For man skaper ikke en motiverende skole ved å lage A og B-skoler eller der man skilles fra vennene sine og ikke kommer inn på skolen man ønsket.

Elever, lærere og rektorer ber om ro rundt dagens inntaksordning og da må vi folkevalgte lytte til dem og la være å blendes av ideologi. Inntaksordning har vært endret flere ganger den siste tiden. Nå må vi skape ro rundt elever og skolene ved å ikke bruke tid på å reversere en ordning gir mer fornøyde elever og lærere. Om Høyre går til valg på å reversere en rettferdig ordning som gir mer frihet for elevene må de klare å være tydelig på at dette handler om ideologi, og ikke om elevenes beste.

Av
Sadi Emeci
3. kandidat Buskerud SV

Powered by Labrador CMS