- Denne prisen betyr mye for meg, tusen takk skal dere ha, sa stortingspresident Masud Gharahkhani til Drammen Pride denne helga.

Masud fikk regnbuepris - etterlyser modernisering av islamske ledere

Han er «Årets Regnbuesjel». Prisen mottok stortingspresidenten hovedsakelig for å ha tatt kampen for homofiles rettigheter i islamske miljøer - en kamp han har tenkt å fortsette.

Publisert Sist oppdatert

DRAMMEN: Det er ikke mer enn to uker tilbake at DRM24 omtalte utspillet til Gharakhani om at skeive også må få lov til å gifte seg i moskeen på lik linje med kirken.

Utspillet vakte oppsikt siden homofili anses som forbudt i islam og moskeene, og vakte også motstand blant andre lokale, tonangivende muslimer. For Gharahkhani er det imidlertid en selvfølge, og han tok i samme åndedrag til orde for at kvinner må kunne være imamer.

Utspillene til Gharahkhani som både muslim og drammenser ga umiddelbart gjenklang hos komiteen som hvert år deler ut prisen «Årets regnbuesjel» under Drammen Pride, og ble utslagsgivende for at Gharakhani i år mottok prisen.

Gharahkhani fikk overrakt prisen av juryleder Egil J. Bye i Drammen Pride. - Denne får en plass på kontoret, lovet Gharahkhkani.
Med Masud var også pappa Bijan på plass i Tollbugata, her i samtale med drammensordfører Kjell Arne Hermansen.

Flammende tale: - Humankapitalen som gjør oss til et rikt land

Det skjedde lørdag etter Pride-paraden i Tollbugata, hvor en engasjert Gharakhani gikk på scenen og ikke la skjul på sitt engasjement for saken. 

- Da jeg ble stortingspresident tok jeg et bevisst valg, og det var at jeg skulle bruke min posisjon til å stå opp for menneskerettigheter, frihet og demokrati. Noen ganger spør folk meg om det er så lurt at jeg tar standpunkt i ulike saker. Da svarer jeg at hvis stortingspresidenten ikke kan stå opp for disse tingene, kan vi pakke sammen folkens.

Gharahkhani holdt en flammende appell og høstet applaus flere ganger hos de fremmøtte i Tollbugata.

Han viste til at mange før oss har kjempet kamper for at Norge har kommet dit man er i dag med tanke på rettigheter og verdisyn.

- Her er det ført kamper som handler om kvinners likestilling i samfunnet. Så når det kommer folk til meg og sier at dere er et rikt land på grunn av oljen, så sier jeg at vi er veldig glad for å ha oljen, men det som gjør oss til et rikt land er kvinnene våre. Den største inntekten det norske samfunnet har er den humane kapitalen og det vi bidrar med til fellesskapet. Og årsaken til at den er høy i Norge er fordi kvinner er en del av samfunnslivet. 

Han minnet om kampen som førte til at homofiliforbudet ble fjernet i 1972, men at man fortsatt må stå opp for frihetskampen også her.

- Jeg har utfordret trossamfunnene og har vært tydelig til de som sier at man ikke aksepterer homofili i sin religion. Det er de samme menneskerettighetene som beskytter muslimer i dag i Norge, som sørger for at vi skal ha frihet til å velge religion, som også skal beskytte skeives rettigheter. Hvis vi gir blaffen i rettighetene til enkelte minoriteter, hvilken er neste da? Sånn har aldri Norge vært, og derfor handler dette om en festdag, men også at vi må føre kampen videre.

- Risikerer islamofobi om man ikke tar debatten

DRM24 ville også ha stortingspresidentens reaksjon på utspillet fra lokalpolitikers Sajid Mukhtar (Partiet Sentrum) sitt utspill om at Gharahkhani bør revurdere om han kan kalle seg selv muslim etter sin oppfordring til homofile vielser i moskeen.

- Jeg tenker at det bare beviser at det at jeg og mange andre bruker stemmen vår for skeives rettigheter trengs i det norske samfunnet, og jeg synes det er for få muslimske trossamfunnsledere som er i den debatten. Hvis ikke de selv er flinke nok til å tak i disse verdisakene er det fare for at det blir islamofobi, og da er man med på å bygge opp til det selv

- Etterlyser du en modernisering av islam siden koranen fortsatt blir tolket så strengt?

- Jeg etterlyser ihvertfall en modernisering av religiøse ledere som verdsetter det norske samfunnet og hva slags verdier det er bygget på, og er med på denne reisen. De nyter godt av friheten her og da må de også sørge for at fremtidige generasjoner og andre mennesker som ikke har det samme får den muligheten.

Her er juryens begrunnelse

Prisen Årets Regnbuesjel gis til en person eller gruppe med tilknytning til lokalsamfunnet som har gjort en ekstraordinær innsats for å synliggjøre eller løfte de verdier som Pride står for ut over pridemåneden eller pridehelgen.  En som har vist mot og initiativ til å gjøre rett - selv når ingen nødvendigvis ser det, eller for å sette seg selv i et bedre lys.

For femte år på rad deler Drammen Pride ut prisen Årets Regnbuesjel.

Vi deler ut denne prisen i en tid hvor vi har sett hvordan hat mot skeive ikke bare lever i kommentarfelt, men har fått utløp i vold og terror.  Vi har sett en økning i trakassering, trusler og hatefulle ytringer.  I et slikt klima er det ikke nok at vi som allerede står i den skeive kampen roper høyt.  Vi er avhengige av stemmer utenfra - mennesker som ikke har noe å tjene på å engasjere seg, men som gjør det likevel, fordi det er riktig.  Det er de stemmene som virkelig flytter noe.  

Årets vinner er ikke en del av vårt eget skeive miljø, men har likevel valgt å bruke sin stemme - og sin posisjon - der det koster noe.

Noen av hans sentrale uttalelser og standpunkter er

  • Ros til kirken, krav til andre: Ros til Den norske kirke for å ta et oppgjør med sin egen diskriminerende historie. Samtidig kommer han med en tydelig appell til andre religiøse miljøer – inkludert muslimske trossamfunn – om å gjøre det samme.

  • Mangfold i troen: Han har påpekt at «skeive er muslimer, skeive er kristne, de har ulike hudfarger og ulike bakgrunner». Han mener tro og skeiv identitet ikke skal være i konflikt, at retten til å tro og retten til å elske den man vil, ikke er to motsetninger, men to friheter som må få leve side om side.

  • Behov for dialog: Han har etterlyst mer dialog mellom skeive og trossamfunnene for å sikre at Norge er et trygt land for alle, uavhengig av hvem de elsker.

  • Konfrontasjon av religiøs ekstremisme: Etter terroren i Berlin i juli uttalte han bla:"Jeg har aldri vært, og kommer aldri til å være, redd for å utfordre dem som bruker religion eller ideologi for å legitimere hat eller vold. For meg, og mange andre, handler dette om et ufravikelig forsvar for det frie, åpne samfunnet.  Idégrunnlaget bak terroren i Berlin og Oslo består av krefter som hater frihet og som bruker religion som våpen for å spre frykt og for å kue andres frihet".

Dette er ikke enkle ord å si i eget miljø.  Det er lettere å tie, å la andre ta debatten, å beskytte seg selv mot kritikk fra egne rekker.  Årets vinner har gjort det motsatte.  Han har stått frem - også etter at skeive har blitt angrepet og drept nettopp for den de er - og sagt at ingen skal bevise sin uskyld for å fortjene trygghet. Han har samtidig møtt skeive som var redde, og gitt dem noe å holde fast i: at noen med makt faktisk ser dem.

Det er dette Årets Regnbuesjel handler om. Ikke bare heise flagget under prideukene, men å bære budskapet inn i rom hvor det er upopulært.  Å si det høyt når det er lettest å tie.

Årets Regnubuesjel 2026 tildeles derfor stortingspresident Masud Gharahkhani.

Prisvinner og stortingspresident Masud Gharakhani sammen med fra venstre styreleder i Fri Oslo og Viken Marianne Gulli og juryleder Egil Bye
Tid til drag-show ble det også i Tollbugata, før Pride-festen fortsatte med Pride-night inne på Kometen senere på kvelden.
Pridetog-sjef Angelica Bråthen og drammensordfører Kjell Arne Hermansen på scenen i Tollbugata.
Leder av Fri Oslo og Viken Marianne Gulli sa også noen ord fra scenen. - En veldig verdig vinner. Alle verdensreligioner som brukes for å begrense enkeltpersoners rettigheter er et problem, sa Gulli om noen av problemstillingene Årets Regnbuesjel har løftet frem.
Det var noen hundre mennesker som hadde møtt frem på Pride-festen etter toget.



Powered by Labrador CMS