
Regjeringen: Innfører totalforbud mot fiske i hele Drammensfjorden og indre Oslofjord
Regjeringen innfører nullfiskeområder og en rekke andre fiskeritiltak. De første tiltakene vil bli innført fra 1. oktober i for fritidsfisket og fra 1. januar 2026 for yrkesfisket. Nullfiskeområdene innføres fra 1. januar.
DRAMMEN: Nå blir det ikke lenger mulig å fiske i Oslofjorden og Drammensfjorden nord for Horten-Moss. Det melder regjeringen i en pressemelding.
Regjeringen innfører nå nullfiskeområder i Oslofjorden.
– Det er for å gi økosystemet best mulig sjanse for å hente seg inn. Samtidig som vi arbeider på tvers av sektorene for å bedre miljøtilstanden i fjorden, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
Innfører strenge restriksjoner
Det blir også innført en rekke begrensinger for hva slags redskaper man kan bruke, både for fritidsfiskere og yrkesfiskere.
De første tiltakene vil bli innført fra 1. oktober i år for fritidsfisket og fra 1. januar 2026 for yrkesfisket. Nullfiskeområdene innføres fra 1. januar.
Norges Jeger- og Fiskerforbund (NJFF) er skuffet over utfallet.
– Vi er helt enige i at Oslofjorden trenger kraftfulle tiltak. Likevel må tiltakene være faglig fundert, målrettet og rettferdige. Slik ble det dessverre ikke, sier Øyvind Fjeldseth i NJFF.
Avløp og jordbruk påvirker fjorden
Oslofjorden er i dårlig tilstand. De største påvirkningene på fjorden kommer fra avløp, jordbruk og fiskeri. Det har siden 2019 vært innført fiskeritiltak for å styrke den sårbare kysttorsken i Oslofjorden, blant annet et totalforbud mot å fiske etter torsk i fjorden.
Tiltakene har ikke hatt ønsket effekt, og regjeringen trapper nå opp innsatsen på fiskerisiden for å styrke fiskebestandene og økosystemet.
– Tiltakene vi nå vedtar for Oslofjorden, vil bidra til at også kommende generasjoner vil få glede av en ren og rik Oslofjord. Dette er tiltak som er helt nødvendige for å la fiskebestander og livet på fjordbunnen få bygge seg opp igjen, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.
Det har vært en omfattende høringsprosess om fiskeritiltak i Oslofjorden, med over 250 innspill.
– Høringen har vekket et stort engasjement, og det er bred erkjennelse av behovet for tiltak. Vi har mottatt mange konstruktive innspill som vi har lagt vekt på i tiltakene som vi nå innfører. Samtidig er det åpenbart at tiltakene som nå innføres er inngripende både for yrkesfiskerne og fritidsfiskerne, sier Marianne Sivertsen Næss.
– Vi har lagt til rette for fortsatt aktivitet der det er mulig, samtidig som tiltakene skal være kraftfulle nok til å oppnå den effekten vi ønsker. Vi har blant annet valgt å holde enkelte viktige rekefelt utenfor nullfiskeområdene, for å sikre at den minste lokale flåten fortsatt skal kunne fiske, samtidig som tiltakene skal være effektive, sier Sivertsen Næss.

Krafttak for Oslofjorden
Tiltakene bygger også på faglige råd som fiskeri- og havministeren og klima- og miljøministeren bestilte fra Fiskeridirektoratet og Miljødirektoratet i forkant av høringen.
Fiskeritiltakene føyer seg inn i rekken av tiltak vi har satt i gang som del av regjeringens krafttak for Oslofjorden. De siste årene har regjeringen særlig tatt grep innen avløp og jordbruk.
– Oslofjorden er i en alvorlig miljøkrise, og vi trenger kraftfulle tiltak for å for å styrke økosystemet i fjorden. Jeg er derfor svært glad for at regjeringen nå etablerer tre store og robuste nullfiskeområder som bygger på faglige anbefalinger. Dette er områder med store naturverdier, og to av områdene er i marine nasjonalparker. Det er viktig at fiskerisiden nå tar sin del av ansvaret, sier klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen.
Tiltakene følger opp tiltaksplanen for Oslofjorden, som Klima- og miljødepartementet har det overordnede ansvaret for.