STOPPET I TIDE: Thomas Hernandez konstaterer at vannet er på vei tilbake, etter å ha stått på dørstokken.

Holdt flomvakt på Skutebrygga og jernbanestasjonen

Med barrikadering og en pumpe som fikk unna vannet greide Skutabrygga akkurat å hindre flommen å trenge inn.

Publisert Sist oppdatert

DRAMMEN: Vannet nådde dørstokken til restauranten før det snudde like før 04.00 og sakte men sikkert begynte å synke

Da kunne daglig leder Thomas Hernandez trekke et lettelsens sukk, og konstatere at det gikk bra - denne gangen også. 

Flomvannet stod på det høyeste 15 centimeter over bryggekanten på uterestauranten, og med barrikader foran dør og en pumpe som skyflet vannet som snek seg innenfor ut igjen, skal alt ha gått bra. 

Jernbanen fulgte flommen med argusøyne

Også på Drammen stasjon var mannskapene i sving med flomvakt natt til onsdag. Opp til selve perongene var det fortsatt et godt stykke igjen, men spesielt togparkeringen på Skamarken ligger så lavt at det ikke var all verden igjen før vannmassene kunne nå togskinnene.

Det er forøvrig noe av årsaken til av bybrua skal rives for å heve sporene i forbindelse av byggingen av ny Vestfoldbane. Som kjent førte en massiv stormflo i 1987 til at store deler av stasjonsområdet ble oversvømt og togtrafikken stoppet.

Etter at vannet akkurat hadde flommet inn over gangstien utenfor, var imidlertid flomtoppen nådd for denne gang, og også Bane NORs folk på stedet kunne pustet lettet ut.

LES OGSÅ: Flomfaren over - vannet på vei nedLES OGSÅ: Oransje farevarsel: Venter svært høy vannstand

SKAMARKEN: Det laveste punktet på stasjonsområdet var ikke langt unna å få vannet på skinnegangen.
OVERSVØMT: Promenaden utenfor perrongen lå under vann.
Powered by Labrador CMS