PROBLEM: Slik ser det vanligvis ut når skisprint-løypa rigges til. Foreløpig mangler en vesentlig del.

Om fire uker er det skisprint - men snøen mangler

Folkefesten i sentrum går av stabelen på værgudenes nåde - i verste fall kan skisprinten i Drammen bli avlyst.

Publisert Sist oppdatert

DRAMMEN: NM på Konnerud måtte ha krisehjelp med tilkjørt kunstsnø fra Kongsberg for å kunne avikles. Nå kan det spøke for skisprinten i Drammen sentrum dersom kulda ikke setter inn.

- Vi planlegger for at det blir skisprint, men trenger en sammenhengende kuldeperiode for å få produsert snø, sier skisprint-sjef Arne Madsen til DRM24.

Skisprinten skal arrangeres 4. mars, om nøyaktig en måned. Foreløpig er ikke langtidsvarselet lystig lesning. Temperaturene for Drammen varierer mellom ni og fire varmegrader frem til 13. februar.

- Vi trenger fem dager med forholdsvis kaldt vær for å produsere nok snø på Konnerud. Det vil si minst seks kuldegrader, sier Madsen. 

Ingen plan B

Foreløpig har ikke arrangøren noen plan B, ifølge skisprint-generalen. Det betyr at dersom værgudene i løpet av de neste par ukene ikke hoster opp nok kuldegrader, kan hele skifesten i Drammen ryke for første gang i historien. 

- Om det fortsatt er snømangel 14 dager i forveien vil FIS tar en avgjørelse på om sprinten må flyttes eller avlyses. Det er nok ikke aktuelt å utsette den, sier Madsen. 

- Men du har fortsatt trua?

- Man må jo det. Det ville vært rart om det ikke kommer kuldegrader i løpet av februar, sier Madsen (bildet). 

TOMT: Her på stadion på Konnerud ligger det ved disse tider vanligvis et fjell av kunstsnø som skal benyttes til skisprinten. Nå ligger det kun en tynn såle med tilkjørt snø etter NM.
I FJOR: Slik pleier det å se ut samme sted. (ARKIVFOTO: ALEXANDER JANSEN / DRM24)
KRYSSER FINGRENE: Arne Madsen håper på en kuldeperiode som gjør at snøkanonene på Konnerud får bygget opp et lager med kunstsnø.
STORE MENGDER: Det kjøres vanligvis hundrevis av lastebillass med kunstsnø fra Konnerud stadion til sentrum i uka før skisprinten. (ARKIVFOTO: ALEXANDER JANSEN / DRM)
Powered by Labrador CMS