
Testet over 1.400 på én dag: Har god kapasitet tross rekord
Rekordmange har testet seg i Drammen. - Vi er takknemlige for at innbyggerne har tatt oppfordringen.
DRAMMEN: Kommuneledelsen roser både innbyggerne og personellet som bemanner teststasjonene i Drammen.
Denne mandagen ble det satt rekord med hele 1.431 tester i løpet av én dag.
- Det er veldig viktig at man tester seg når man har tegn til sykdom eller hvis man er nærkontakt. Den oppfordringen har kommunens innbyggere tatt, og det er vi takknemlige for. I tillegg skal vi alle være glade for den jobben som gjøres på teststasjonene, uttaler kommuneoverlege John David Johannessen.
God kapasitet
Fra nasjonale myndigheter har kommunene fått beskjed om at de må rigge seg slik at fem prosent av innbyggerne kan testes per uke. For Drammen kommunes del gir det et snitt på i overkant av 700 tester om dagen.
- Dette viser at vi har god kapasitet og beredskap i Drammen, sier kommuneoverlegen.
Både han og smittevernoverlege Einar Sagberg oppfordrer alle innbyggere med luftveissymptomer, sår hals eller andre symptomer på koronasykdom til å teste seg.
PS: Teststasjonen på Fjell er avviklet. Årsaken er at den etter hvert ble dårlig besøkt, og kommunen ikke så det som er forholdsmessig tiltak. Det var dropin-testing på Fjell på mandag, men det var en engangs-affære, ifølge kommunen.
KLIKK HER FOR Å KOMME TIL KOMMUNENS NETTSIDER FOR CORONATEST
LES OGSÅ: Har passert 10.000 vaksinedoser i Drammen

