Sykehusutstyr fra Drammen fikk nytt liv i Ukraina: – Tusen takk for pengegaven

- Tilbakemeldinger vi får er at dette gjør stor nytte.

Publisert Sist oppdatert

DRAMMEN: Fylkespolitikerne gav 250 000 kroner til transport av sykehusutstyr fra det gamle sykehuset i Drammen til Ukraina.

– Utstyret fra Drammen har gått til å fylle opp helseinstitusjoner i Ukraina, både i bakre og fremre linje i forhold til krigen. Tilbakemeldinger vi får er at dette gjør stor nytte. Det er veldig fint å kunne komme tilbake hit og fortelle at utstyret som ble sendt er kommet fram og er i bruk i Ukrainasier prosjektleder John Morten Malerbakken i Den ukrainske forening i Norge.

Sammen med Tetiana Borysenko, styreleder Ukrainsk Forening i Drammen og Lier, overrakte han onsdag en plakett til fylkesordføreren som takk for pengegaven fra fylkeskommunen.

– Det er en verdifull støtte for oss at politikerne i Buskerud har gitt penger som gjorde at vi kunne sende livsviktig utstyr fra Drammen til Ukraina, sier Tetiana Borysenko.

TAKKET FOR STØTTEN: John Morten Malerbakken i Den ukrainske forening i Norge overrakte sammen med Tetiana Borysenko, styreleder Ukrainsk Forening i Drammen og Lier, en plakett til fylkesordfører Tore Opdal Hansen under fylkestinget onsdag formiddag. Carsten Øhrn / Buskerud fylkeskommune

– Jeg vil si tusen takk til dere som gjør en fantastisk jobb og som har muliggjort disse forsendelsene, sier, sier fylkesordfører Tore Opdal Hansen (H).

Opdal Hansen poengterer at det er fire kommuner i Buskerud som har vennskapskommuner i Ukraina. Det er Modum, Øvre Eiker, Drammen og Lier.

– I forrige uke hadde vi et møte med ordførerne i disse fire kommunene om Ukraina, og vi kommer til å fortsette engasjementet i samarbeid med kommunene. Tusen hjertelig takk igjen for jobben deres gjør og som kommer så mange til gode, avslutter fylkesordføreren. 

– En hjelpende hånd

Det var i fjor høst at den Ukrainske forening i Norge spurte om å få tømme det gamle sykehuset i Drammen.

De ønsket å nyttiggjøre seg medisinsk utstyr som ikke skulle brukes videre i det nye sykehuset på Brakerøya. Foreningen sørget for at utstyret ble fraktet og donert til foreningens samarbeidsparter i Ukraina.

Foreningen henvendte seg til fylkesordfører Tore Opdal Hansen om muligheten for å få økonomisk støtte fra  Buskerud fylkeskommune.

Fylkesutvalget vedtok så støtte på inntil 250 000 kroner til transport av sykehusutstyr til Ukraina.

Powered by Labrador CMS