SE MUSIKKVIDEO!

Graffiti-Eric brukte coronaen til å prøve noe helt nytt - nå er han travlere enn noensinne
Lockdown førte til at alle graffiti-prosjektene ble avlyst. Men Eric Ness Christiansen har ikke ligget på latsiden.
KLIKK PÅ VINDUET OVER FOR Å SE VIDEO!
DRAMMEN: Tvert imot. I galleriet i Gjetergata har det vært spirende kreativitet og full rulle - men ikke med det du kanskje skulle tro.
- Nei, jeg har rett og slett startet plateselskap. Av de jeg henger med på fritiden er det flest hiphopere og ikke så mange kunstnere, så da er det naturlig for meg å gjøre noe innen hiphop, forteller Christiansen til DRM24.
Hektisk i studio
De siste ukene har det vært travle besøk ut og inn av det som nå har fungert som et innspillingstudio for både nasjonale og lokale rapartister - med samme navn som galleriet alltid har hatt: Final Outlines.
Resultatene ligger allerede ute på Spotify - og mange av dem har en umiskjennelig drammenssignatur - og vi nevner låter som «D-town» og «Drammensælva». Tilsammen har dette på kort tid resultert i to såkalte «mixtaper», eller album på godt norsk - med en rekke hiphop-artister som bidrar.
- Endelig gangsterrap fra Drammen, og ikke bare noe for å «please» de eldre, kommenterer Christiansen, som selv figurerer som cover-art på mixtapen «Lockdown 5.20».
Unik musikkvideo-produksjon
Og hva skal man gjøre når vil produsere musikkvideo under corona-lockdown? Bruke videolink, selvsagt!
I april lanserte gutta fra Final Outlines Gallery hiphop-låta «Lockdown Cypher» med blant annet rapperen Fokis fra New York, fire kjente fjes fra Drammen, en fra København og en i Oslo.
- Scratching er gjort av noen som heter Snowgoons, som er en av verdens hotteste navn innen gatehiphop i USA og Europa, forteller Christiansen.
En liten funfact med låta er forøvrig at et radiointervju med NRK er klippet inn på starten og slutten - hvor programleder Kim Holtan og museumsdirektør Åsmund Thorkildsen er med. Se videoen øverst i saken!
PS: Graffitien i Gjetergata er på ingen måte død - Eric har faktisk utvidet streetart-businessen, og fredag åpner han galleri på Frogner i Oslo!



