
Teigen vurderer salg og flytting til fordel for Fjordbyen
Ring Tore Teigen vurderer salg av anleggene på Lierstranda til Fjordbyutvikling. Om salgssummen finansierer flytting og reetablering med ny kaiplass.
LIERSTRANDA: Teigenfamilien har to store og synlige virksomheter på Lierstranda, vegg i vegg med det nye sykehuset som nå reiser seg.
Ettersom Fjordbyplanene har vokst fram har flere reist spørsmålet om skraphandel, defragmentering og utskiping av metaller hører hjemme i det som blir moderne byutvikling med grønn profil: Næring og boliger med strandlinje og fjordutsikt tett ved et sentralt trafikknutepunkt med vei og jernbane.
Hvis prisen er rett
Ring Tore Teigen, daglig leder og majoritetseier i Hellik Teigen AS, snakker på vegne av de to Teigenvirksomhetene som ligger som naboer rett øst for det nye sykehuset.
- Vi vurderer å selge de to eiendommene og vi ser dem i sammenheng, sier Ring Tore Teigen til DRM24.
- Foreløpig sonderer vi marked og er åpne for å snakke med eiendomsselskaper og investorer. Vi avventer hva reguleringsplaner gir av føringer for blant annet infrastruktur og utnyttelsesgrad, noe som vil være av stor betydning for hva tomtene er verdt.
Må ha kaiplass
Den viktigste betingelsen for salg er at Teigen kan videreføre virksomheten som er bygget opp gjennom generasjoner.
- Vi er på utkikk etter et industrivennlig sted med kaiplass. Skal vi drive rasjonelt må defragmentering og utskiping skje på samme sted. Det er båttransport som gjelder. Og vi må ha en pris som er fornuftig med tanke på kostnadene ved flytting og ny etablering, sier Ring Tore Teigen.
Avgjørelser og forandringer vil ikke skje over natten. Planprosesser, sonderinger og forhandlinger tar tid men alt tyder på at maskinstøyen fra Teigenvirksomheten stilner om noen år. Eiendomsmeglere DM24 har snakket med peker på at nærheten til kommunikasjon og plasseringen i et fremtidsrettet bomiljø vil ha stor betydning for hva eiendommen er verdt i markedet og det nevnes summer på opp mot en milliard kroner.
Uaktuelt for EIDOS
- Vi har hatt en god dialog med Teigen hele veien og blitt orienter om utviklingen. Men for EIDOS har det ikke vært aktuelt å kjøpe eiendommene. Vi vil bruke ressursene på andre deler av Fjordbyen, sier daglig leder Torgeir Finnerud i EIDOS.
EIDOS utfører utredning og arbeidet med områderegulering for Lier kommune. Dette arbeider munner ut i et forslag/innstilling til Lier kommune som er ventet våren 2021. Så skal disse planene ut på høring før de folkevalgt i Lier etter hvert tar stilling til planer og rammebetingelser.
- Vi er kjent med Teigens planer og har et godt forhold til dem som nabo. At eiendommen vurderes solgt påvirker ikke sykehusprosjektet. Vi regner med at vi vil ha en god relasjon til en eventuell ny eier av eiendommen, sier prosjektsjef Arnstein Hodne i Sykehusbygg HF som administrerer sykehusutbyggingen på naboeiendommen.
