MENINGER: Tore Opdal Hansen
Buskerud Høyres fylkesordførerkandidat

Bruk stemme­retten også i fylket

MENINGER: Fylket har få, men viktige oppgaver. Høyre vil spesielt prioritere to av dem. Det er skole og samferdsel.

Høyre vil ha en skole hvor flere fullfører og består, og kommer ut med vitnemål eller fagbrev i hånda. Vi vil opprettholde og videreutviklede de videregående skolene vi har i dag. Det å gjennomføre videregående skole er ikke bare viktig for samfunnet, men også for mestringen og livskvaliteten til hver enkelt.

Det skal være et godt mangfold i skoletilbudet der elevene selv får velge hvilken skole de skal gå på, og ha mulighet til å velge private skoler om det passer de bedre. Buskerud har mange eksempler på private tilbydere som et godt supplement til den offentlige skolen, enten det er NTG på Geilo, Tyristrand i Hole eller Akademiet i Drammen.

Også på samferdsel spiller fylket en avgjørende rolle. Jeg har på min rundreise i Buskerud fått se mange trafikkfarlige strekninger, som mangler gang og sykkelvei, eller trygge overganger. Mange av disse strekningene er strekninger det ferdes barn og unge. Vi trenger å redusere etterslepet på vedlikeholdet på fylkesveiene og bedre trafikksikkerheten – spesielt for barn og unge.

Flere store samferdselsprosjekter som er viktige for regionen står nå i kø. Vi trenger ny forbindelse fra Dagslett til E18. Vi trenger en utbygging av Bergensbanen til Hønefoss og ny vei E16 hele veien fra Skaret til Hønefoss. Vi trenger veipakke Hallingdal og ny Svelvikvei. Vi må jobbe for to tog i timen til Kongsberg.

Det har noe å si hvem som styrer fylket, så husk at det er to valg i år, både kommune- og fylkestingsvalg. Vi kommer til å få en trang økonomi i Buskerud etter oppløsningen av Viken, og jeg er allerede forberedt på at vi må prioritere det viktigste – vei og videregående.


Av
Tore Opdal Hansen
Buskerud Høyres fylkesordførerkandidat

Powered by Labrador CMS