MULIG NYTT TILBUD: Det er ikke avgjort om ferjen blir en realitet ennå, men prosjektet har fått politisk støtte til videre utforsking og mulig finansiering. Bildet er en illustrasjon, og ikke slik den endelige ferjen eventuelt kommer til å se ut.

Fylkeskommunen kjøper seg inn i ferjeselskap

Fylkestinget vedtok tirsdag at fylkeskommunen skal kjøpe aksjer for inntil en million kroner i selskapet som vil etablere ferjetransport i Drammen.

Publisert Sist oppdatert

DRAMMEN: Spørsmålet om fylkeskommune skal bevilge midler til et nytt kollektivtilbud på fjorden, skapte engasjement hos fylkespolitikerne. Flere politikere tegnet seg på talerlisten, deriblant Christopher Amundsen Wand (H), leder av hovedutvalget for samferdsel.

POSITIV: Christopher Amundsen Wand fra Høyre mener at en ny ferje kan få flere til å velge kollektivt.

– Vi vet at en ferje på Drammensfjorden ikke blir den nye hovedpulsåren for kollektivtrafikken, men det er heller ikke poenget. Dette handler om å være nysgjerrige, åpne, innovative og framtidsrettede. Hva om en ferje får flere til å velge kollektivreiser fremfor bilen, og gjør det enklere for dem som skal reise mellom Drammen stasjon og det nye sykehuset? sa Wand.

– Spennende prosjekt

Wand mente at det å gå inn med kapital viser at fylkeskommunen mener alvor med å teste ut nye kollektivløsninger.

–Om vi skal få et kollektivtilbud på fjorden, slik mange her ønsker, må vi være med å delta med midler. Det er også det klare signalet vi har fått fra markedet, avslutte Wand.

Han fikk støtte av både Tonje Enersen (Ap) og Kjell Erland Grønbeck (Krf), som begge mente dette er et spennende prosjekt der fylkeskommunen bør bidra med midler.

KOLLEKTIVTILBUD: Det kan bli ferje over Drammensfjorden hvis enkelte politikere får det som de vil.

– Vi har vært lite innovative det siste året. Derfor er det spennende å være med på et slikt prosjekt som nettopp kan skape innovasjon og som innebærer at vi kan ta elva i bruk. En million kroner her er en liten sum sammenliknet med alt det vi er med å bidra til i de forskjellige næringshagene rundt om i fylket, sa Grønbeck fra talerstolen.

– Ikke noe fylkeskommunen bør bruke penger på

Partiene FrP, MDG og Pensjonistpartiet stemte mot å investere midler i ferje på Drammensfjorden.

– Det kan ikke være riktig at fylkeskommunen skal investere i et prosjekt som vil tilby et parallelt tilbud til vårt eget. Fylkeskommunens overordnede mål er å levere best mulig kollektivtilbud til hele fylket. En slik unødvendig dyr kollektivløsning vil gi mindre penger på andre kollektivområder. Det vil ikke FrP være med på, sa Eilev Bekjorden (FrP).

IKKE ENIG: Eilev Bekjorden fra Fremskrittspartiet er ikke enig i at fylkeskommunen bør investere penger i prosjektet.

Bekjorden sitter også i hovedutvalget for samferdsel.

– Vi er positive til å teste ut tilbudet som et prøveprosjekt, men vi skal ikke bidra med midler.

Kan bidra med mer penger

I vedtaket heter det videre at fylkeskommunen vil gå inn med ytterligere 500 000 kroner dersom kommunene Drammen og Lier også blir med på eiersiden.

Vi har vært lite innovative det siste året. Derfor er det spennende å være med på et slikt prosjekt som nettopp kan skape innovasjon og som innebærer at vi kan ta elva i bruk.

Pengene til aksjekjøp tas av kollektivbudsjettet.

Er positive til nytt kollektivtilbud i Drammen

Fylkestinget vedtok at Buskerud fylkeskommune er positive til at det testes ut innovative løsninger med utslippsfri ferge på Drammenselva, og at fylkeskommune stiller seg til disposisjon som samarbeidspartner/sparringspartner for Vannveien AS, som vil være rederi om ferjeprosjektet blir en realitet.

I fylkeskommunedirektørens innstilling ønsket imidlertid ikke fylkeskommunen å bidra med egenkapital eller eierskap i selskapet. Denne innstillingen stemte altså politikerne ned.

Positive til billettsamarbeid

Hovedutvalget for samferdsel vedtok tidligere i år at de er positive til at kollektivselskapet Brakar innleder forhandlinger om et samarbeid om billetter med Vannveien AS.

Powered by Labrador CMS