MENINGER: Magne Djuvik
Leder, Konservativt Drammen og Buskerud

Hvorfor jeg valgte Konservativt

MENINGER: Jeg ble første gang valgt inn i kommunestyret i 1991. Jeg gikk ut i 2023. I de årene har jeg vært leder i hovedutvalg, medlem av formannskapet og varaordfører. Den siste perioden var jeg innvalgt for Frp i Bjørnafjorden kommunestyre, og var da leder for kommunens kontrollutvalg.

I januar 2020 meldte jeg meg ut av Frp og inn i Konservativt. Hvorfor gjør man noe slikt? Frp var jo et stort parti. Konservativt er et lite parti. Svaret ligger i historien. Anders Lange og Carl I. Hagens Frp var et parti bygget på konservative verdier. Etter hvert som partiet vokste, kom det inn flere liberale. Det var med på å endre politikken, særlig i verdispørsmål. Jeg var på flere landsmøter, blant annet ett der spørsmålet om aktiv dødshjelp var tema. Jeg og flere med meg kjempet mot at partiet skulle si ja. I Carl I. Hagens Frp ville partiet ikke hatt en slik debatt i det hele tatt.

For ikke å bli misforstått: Frp har fortsatt mange gode saker og standpunkter som jeg er enig i. Det er ikke der skoen trykker. Som folkevalgt må du stå for noe. Folk må vite hvilke verdier du legger til grunn for standpunktene dine i ulike saker. Det jeg savner i Frp og i andre partier, er at kappen blir snudd etter vinden i stedet for at politikken blir meislet ut på partiets verdigrunnlag. En politiker uten et avklart verdigrunnlag kan bli valgt, men han kan ikke bli husket for noe.

Da jeg meldte meg inn i Konservativt, var det nettopp fordi partiet – som det eneste i Norge – har:

  • en dyktig leder som er tydelig på partiets verdisyn

  • et verdisyn jeg er enig i

  • medlemmer over hele landet som står opp for dette verdisynet

  • en politikk som bygger på verdisynet

Selv om vi som medlemmer har samme verdisyn, er det fullt mulig å ha ulikt syn på enkeltsaker. Det er ikke et svakhetstegn. Det er et tegn på at vi faktisk har et grunnlag å diskutere ut fra. Det er forskjellen på et parti som vet hva det står for – og et parti som vet hva det vil vinne.

Medlemmene i Konservativt Drammen og Buskerud har valgt meg til leder for henholdsvis Drammen og Buskerud. Jeg er veldig ydmyk overfor den store oppgaven som venter. Det krever hardt arbeid. I tillegg krever det en overbevisning om at det vi står for, er riktig. Riktig for Buskerud og riktig for Norge. I Buskerud har vi fått nye lokallag. Flere er under etablering, og flere er under planlegging.

Vi tror det er viktig å ha mange lokallag over hele Buskerud. Målet vårt er at de lokallagene vi har, skal få inn representanter i sine respektive kommunestyrer. Med gode kommunestyrevalg vil vi også få representanter inn i fylkestinget. Sammen med alle de flotte menneskene jeg har blitt kjent med i dette flotte fylket, skal vi nå målene våre ved valget 13. september 2027.

Av
Magne Djuvik
Leder, Konservativt Drammen og Buskerud

Powered by Labrador CMS