
Frp om bråket på byen: - Politiet må av med silkehanskene
Fremskrittspartiet mener politiet må bli «hardere i klypa» overfor bråkmakerne. Politiet mener flere arrestasjoner forårsaker økt risiko for nye hendelser.
DRAMMEN: I tirsdagens formannskapsmøte gikk bystyremedlem og leder i Viken Frp, Lavrans Kierulf, på talerstolen og forlangte «skikkelige konsekvenser» for «uroelementene» som lager kvalme i sentrum.
- Her må vi kunne forvente at politiet legger vekk silkehanskene og benytter kraftigere virkemidler enn bortvisning og denslags, uttaler Kierulf.
- I Drammen har vi fra før store nok problemer som følge av dårlig integrering. Innvandrergjenger fra Oslo på toppen av dette må unngås for enhver pris. Her må offentlige instanser samarbeide på tvers og politiet må bli hardere i klypa, uttaler Kierulf med henvisning til helgens tumulter i sentrum.
Også representanter fra dørvaktbransjen i byen har tidvis også utrykt bekymring både for manglende tilstedeværelse og at politiet ikke tar tak for å statuere eksempler på konsekvensene av slåssing og bråk.
Politiet: - Alltid en totalavveining
Politiets innsatsleder uttalte til DRM24 etter kruttrøyken hadde lagt seg natt til lørdag at de hadde mistet oversikten over antall bortvisninger, men at kun noen få personer hadde blitt innbragt til arresten. Årsaken er knyttet til ressurser og hva politiet vurderer som mest effektivt for å opprettholde ro og orden.
- Det blir en totalavveining på alle oppdrag om hvilke virkemidler man skal ta i bruk. Velger man å gå til pågripelse eller innbringelse fjerner man også en patrulje fra sentrum for en gitt periode i det som blir en omfattende og tidkrevende prosess, sier ordenssjef ved Drammen politistasjon, Jan Dystland til DRM24.
- Kan dere bli hardere i klypa eller benytte andre tiltak for å statuere eksempler av å lage bråk på byen?
- Politiet har et lovverk å følge som innebærer et prinsipp om fornuftig bruk av makt i enhver situasjon. Dette burde også politikerne være kjent med, sier Dystland.
- Et godt samarbeid
Dystland påpeker videre at han synes politiet, politikere og utelivsbransjen med dørvakter har et godt samarbeid i det store og hele.
- Det er synd hvis enkelthendelser skal ødelegge for det. I helga var det flere tilfeldigheter og summen av flere faktorer som gjorde at det ble uvanlig mye å håndtere over et kortere tidsrom, sier Dystland.
- Men til tross for dette greide vi å unngå alvorlige personskader, legger han til.
LES OGSÅ: Politiet mistet kontrollen da Holmlia-gjeng skapte kaos på byen i Drammen
Sammensatt problem
Ordenssjefen mener at problemene knyttet til utelivet i helgene er sammensatt, og at et aktivt bymiljø med lange skjenketider skaper utfordringer.
- Kommunen gir mange skjenkebevillinger og når man har et uttalt ønske om aktivt bymiljø vil det også føre med seg konsevenser, sier Dystland.
LES OGSÅ: Utenlandsk mann siktet for grov vold mot dørvakt
