VIL HA «SMAK»: Eivind Knudsen (Ap), Fredrik Haaning (H) og Ulf Erik Knudsen (Frp) tar til orde for en omregulering av Smak-tomta.

Politikerne lover omkamp etter fylkesmannens bydelspub-nekt

Fra Arbeiderpartiet til Fremskrittspartiet reageres det med sjokk og vantro på det som beskrives som en overkjøring av lokaldemokratiet.

Publisert Sist oppdatert

ÅSSIDEN: Flere av byens ledende politikere satte kaffen i vrangstrupen da nyheten om fylkesmannens omgjøring av kommunens vedtak i «Smak-saken» ble kjent denne uka.

Nå brygger det opp til lokalpolitisk opprør for å få presset gjennom saken, om det så innebærer omregulering av eiendommen (bildet).

- Et demokratisk problem

- Det er et problem når fylkesmannen trosser lokalpolitisk vilje så grovt som det er gjort i denne saken. Et demokratisk problem. Dette er overformynderi hvor man setter lokaldemokratiet ut av spill på teknikalitet, sier Frps gruppeleder i Drammen, Ulf Erik Knudsen.

Han forteller at det er bred politisk enighet om både bydelspuber generelt og Smak spesielt.

- Disse har kommet lengst i prosjektet med bydelspub, og skal vi klare å få bydelspuber på plass, må vi klare å få det til her. Åssiden har et stort kundegrunnlag, og det er bra med parkeringsplass. Personlig tror jeg ikke naboene ville blitt så sjenert. 

- Jeg ville syntes det hadde vært fint å fått på noe sånt også på Øren hvor jeg bor, legger Knudsen til.

- Har politikerne et ansvar for å se på saken på nytt ettersom man allerede har gitt tillatelse for drift?

- Det vil jeg absolutt mene, og vi har allerede behandlet saken i kommunestyregruppa. Vi vil derfor ta initiativ til å ta opp dette i kommunestyret, sier Knudsen.

- Beklagelig

Knudsens gruppelederkollega fra Arbeiderpartiet med samme etternavn er svært overrasket over fylkesmannens omgjøring av vedtaket, og reagerer kraftig.

- Jeg synes det er rimelig spesielt at fylkesmannen velger å gå inn i en sak som har vært godt behandlet av det lokale selvstyret som Drammen kommunestyre er, og at man velger å overkjøre det basert på en teknikalitet når det ikke er noen tvil om at kommunen ønsker denne typen virksomhet ute i kommunedelene. Og at man ønsker det nettopp der, sier Eivind Knudsen (Ap).

- Jeg synes det er beklagelig hvis noen som er ment å kunne styre bydelene ikke kan det. Dette er forankret i administrasjonen og i bystyret, og det er beklagelig for de som havner i en sånn situasjon etter å ha fått tillatelse, sier Haaning.

Han tar til orde for en ny orientering av saken før han konkluderer med noe.

- Man må selvsagt forholde seg til gjeldende lover og regler, men etter det politiske miljøets oppfatning er dette en veldig positiv sak. Det er alltid noen som er negative, og sånn vil det alltid være, men her er det ikke snakk om å åpne nattklubb, sier Haaning.

- Omregulering er løsningen

Fire husstander har sendt klage til Fylkesmannen, som i sitt svar har vektlagt naboenes bekymring for støy, åpningstider og avstand til boliger. Eiendommen er regulert for næringsvirksomhet, men ifølge fylkesmannen ikke denne formen for næringsvirksomhet - og mener vilkårene ikke er tilstede for å innvilge bruksendringen kommunen har gitt dispensasjon for.

Både Høyre, Ap og Frp tar nå til orde for at en omregulering av eiendommen kan bli veien å gå for å få til en løsning. Det kan isåfall bety en ny prosess som kan ta en del måneder.

- Det må være en minimal endring som må på plass, og det er vi innstilt på å få til, sier Ap's Eivind Knudsen, som selv bor på Åssiden og mener man trenger et slikt tilbud i området.

- Vi ønsker å sende et klart og tydelig signal fra de folkevalgte i byen til de som driver Smak, om at de skal få drive i henhold til vedtaket om at man skal ha bydelspuber ute i bydelene. Dette må vi få løst, sier Knudsen.

Han oppfordrer Smak til å sette seg ned med byggesaksavdelingen i kommunen for å finne en løsning, og får støtte fra politikerkollega Ulf Erik Knudsen. 

- Fylkesmannen har satt lokaldemokratiet i sjakk, men vi er på ingen måte sjakk matt. Siste ord er ikke sagt i denne saken. Stedet står mer eller mindre klart til åpning, og dersom politiske kollegaer ønsker det, skal vi få gjennom denne saken, sier Frp's gruppeleder.

LES OGSÅ: Bydelspub i det blå: Fylkesmannen la Ali og Vidars millionsatsing i grus

Høyres Fredrik Haaning forteller at han er både overrasket og skuffet over fylkesmannens vedtak.
Powered by Labrador CMS