LITE EFFEKTIV: Tallene viser at Lars-Jørgen Salvesen og resten av Strømsgodset sliter med å få ballen i mål.

Godset nest dårligst i serien på å omsette sjanser i mål

Bare Glimt og Molde skaper flere sjanser enn Godset. Men nesten ingen er dårligere på å score mål.

Publisert Sist oppdatert

DRAMMEN: Det var tydelig under både det knepne 3-2-tapet borte mot Bodø/Glimt og hjemmetapet mot Molde at Godset har et effektivitets-problem. Sjansesløsingen var direkte årsak til tap mot to av eliteseriens for øyeblikket beste lag målt etter tabellposisjon.
Tallknuser og fotballekspert Egil Drillo Olsen har sett nærmere på Godset-statistikken for NordicBet, og har i et blogginnlegg tatt for seg hva drammenserne er best og dårligst på.

- Godset har vært veldig flinke til å skape sjanser denne sesongen. Tallene viser at de faktisk har vært så bra at bare suverene Molde og Bodø/Glimt har vært bedre. Men de har også vært det nest dårligste laget til å gjøre noe med sjansene. Kun Start har misset flere store sjanser, og kun Sandefjord treffer målet sjeldnere når de skyter, uttaler Drillo.

Elendige bakover - men best på gjenvinning

Godset imponerer også med intensivt gjenvinningsspill og topper statistikkene for gjenvinninger.

Samtidig viser tallene imot at bare Aalesund har sluppet til motstanderne på flere sjanser, og ingen lag har fått flere skudd imot, både totalt og på mål.

– Det virker for meg som Godset er veldig opptatt av å presse høyt, og å gjenvinne ballen fort når de mister den. Og akkurat det gjør de veldig bra – så lenge de orker, forklarer Drillo.

Men selv om de lenge presser ganske bra kollektivt, så presser de først og fremst med midtbane- og angrepsleddet, mener den tidligere landslagssjefen.

– Bakre firer står ikke veldig høyt, og det blir dermed ganske stor strekk i laget – og stor avstand mellom lagdelene. Dermed vil motstandere som klarer å spille av presset få mye rom og tid til å spille seg til store sjanser, analyserer Drillo videre.

Brann hadde sju skudd på mål. Bedre lag ville fort scoret både tre og fire, slik Molde gjorde sist. Det kan også virke som det intensive presset koster Strømsgodset på andre måter, for eksempel i hvor godt de står distansen i kampene, ifølge Drillo.

Best i første omgang

Tallene viser dessuten at Godset skaper spesielt mye i førsteomgangene. Bare Glimt skaper mer i denne perioden. I andreomgangene er imidlertid plutselig hele seks lag bedre enn drammenserne.

- Ser man på de defensive tallene i tabellen, så ser man at kun Aalesund er markant svakere enn Godset i første omgangene. Viking og Brann er også svakere enn Godset, men bare helt marginalt. Tallene blir imidlertid vesentlig verre i andreomgangene. Da er kun Aalesund verre enn Godset, og forverringen fra første omgang er på hele 35%.

LES OGSÅ:Knepent tap mot Bodø/Glimt etter selvmål og sjansesløsing

- Ekstremt kraftkrevende

Drillo mener det er en utbredt misforståelse at det er lurt å presse høyt og intensivt hele tiden.

- Dette er ekstremt kraftkrevende og påvirker selvsagt både taktiske valg, presisjon og evnen til å stå imot gjennom en hel kamp. Ettersom kreftene tar slutt får laget ofte vanskeligere og vanskeligere for å holde formasjon, avstand mellom lagdeler og så videre. Og da blir man fort straffet av motstanderen.

- Jeg mener det er viktig at man varierer presshøyden gjennom kampen, slik at man ikke går tom, og samtidig får samlet lagdelene for å gjøre det vanskeligere for motstanderen å trenge gjennom. Det er imidlertid én ting som er sikkert med årets Godset-utgave: Det er aldri kjedelig å se på dem, oppsummerer Drillo.

LES MER OM STRØMSGODSET HER

STANG-UT: Moses Mawa fortviler etter en av flere brente sjanser mot Mjøndalen.
Powered by Labrador CMS