RfD på flyttefot
Flytter fra Lindum og inn i nytt bygg i Mjøndalen.
DRAMMEN: Fra oktober 2026 skal RfD selv stå for innsamlingen av husholdningsavfall i regionen, i stedet for å bruke eksterne leverandører. For å legge til rette for dette har vi bygget et nytt drifts- og logistikkbygg på Mile i Mjøndalen. Her ligger allerede vår største gjenvinningsstasjon, og nå er også drift og administrasjon samlet på samme sted.
Bygget rommer verksted, garderober, vaskehaller, møterom, kontorer og kantine for ansatte. I tillegg bygges en lagerhall for beholdere, samt parkerings- og ladeplasser for el- og biogasskjøretøy.
Når virksomheten nå er samlet under ett tak, får RfD bedre arbeidsflyt og mer effektiv drift. Samlokaliseringen gir kortere vei mellom avdelingene, bedre logistikk og mindre unødvendig transport.
- Bygget er funksjonelt og nøkternt, med vekt på bærekraft og energieffektive løsninger. Det er fokus på gjenbruk av både interiør og byggematerialer der det er mulig, og bygget er universelt utformet. Det er også lagt til rette for el- og biogasskjøretøy som bidrar til mer klimavennlig transport, skriver RfD i en pressemelding.
En viktig milepæl
Byggestart for det nye bygget var i september 2025, med ferdigstillelse i august 2026. Regionsjef Jan Frode Eng i Seltor Buskerud er stolt over at det var de som fikk tilliten til å gjennomføre prosjektet for RfD.
- Dette har vært en svært viktig kontrakt for Seltor, og et prosjekt hvor vi har fått brukt vår samlede kompetanse i alle faser – fra planlegging og oppstart, til en trygg og velfungerende overlevering.
- Vi har samarbeidet tett med RfD og alle involverte parter for å sikre at bygget er både effektivt, bærekraftig og tilpasset fremtidens behov. Vår erfaring og fokuset på sikkerhet og kvalitet i alle ledd mener vi har bidratt til at prosjektet er gjennomført på en trygg og god måte, til beste for både ansatte og brukerne i regionen.
Ny bilpark
For å være klare til å samle inn alt husholdningsavfallet selv fra oktober 2026, har RfD kjøpt helt nye renovasjonsbiler.
27 topp moderne biler er bestilt: fire helelektriske og 23 som går på biogass.
Selv om over halvparten av personbilene i Norge nå er elbiler, har elektrifiseringen av tungtransport gått langt saktere. Renovasjonsbiler har et krevende kjøremønster, med tunge lass, mange stopp og mye bruk av hydraulikk. Det stiller høye krav til både rekkevidde og driftssikkerhet. Nettopp derfor er RfD ekstra glade for å ha funnet et elektrisk alternativ som oppfyller disse kravene, og som er klart til bruk.
- De nye bilene vil bidra til mindre støy, null lokale utslipp og et lavere miljøavtrykk i hverdagen når de er ute på rute. I tillegg er de ergonomisk utformet for renovatørene, gir svært god sikt og er lette å manøvrere i bybildet, skriver RfD.
Avfalls- og transportbransjen står for betydelige utslipp, og både Miljødirektoratet og andre fagmiljøer peker på elektrifisering av tunge kjøretøy som et av de viktigste tiltakene for å kutte utslipp fremover. Denne bilen er ett av flere grep vi tar for å bidra til det skiftet.