Slik spredde branninfernoet seg:
- Unaturlig brannutvikling
En rekke spesielle faktorer som slo til samtidig sørget for en «perfekt storm» av et ustoppelig flammehav.
KROKSTADELVA: Fredag 17. juli, midt i fellesferien klokken 15.30. Det er drøyt 30 grader i skyggen, og den siste dagen i en ti dager lang, sammenhengende hetebølge i Drammen - og den fjerde dagen på rad over 30 grader. Skogbrannfaren er allerede høy.
Arbeidsdagen er over for de som er på jobb, mange er feriemodus, og en del bortreist i det tettbygde boligområdet på Stenseth bestående av mindre rekkehus-kjeder fra 70- og 80-tallet. Sola har steiket åssiden hele dagen og det er på sitt varmeste, samtidig som vindretningen med tidvis kraftige vindkast står nordover rett imot.
Minutter senere, klokken 1536, mottar operasjonssentralen i politiet melding om brann i en rekkehus-leilighet i Jupiterveien på Stenseth.
Det dreier seg om endeseksjonen i en rekke på fem boenheter. Det skal da allerede ha vært full overtenning i den aktuelle boenheten. Fire minutter senere melder politiet at brannen allerede har spredd seg bortover i samme rekke etter at de første nødetatene ankom.
Samtidig som sort røyk velter opp hyler det i sirener, og panikken er i ferd med å bre seg i området. Enda noen få minutter senere, og flammene har tatt tak i både vegetasjon og rekkehuset som ligger få meter nedenfor som følge av den eksplosive brannutviklingen og enorm varme.
De fleste som befinner seg i området må slippe alt de har i hendene og løpe for å redde seg med det de står og går i.
Enorm varmeutvikling
Allerede få minutter etter ankomt innser nødetatene at spredningsfaren er enorm, og at omfanget kan bli stort. Et nødvarsel på mobiltelefon blir sendt ut fra politiet til folk som oppholder seg i området.
To rekkehus og en del vegetasjon rundt står i brann før klokken 16.00, og vindretningen kombinert med varmeutviklingen skaper en kraftig oppdrift som får flammehavet til å slikke oppover i skråningen hvor flere rekkehus ligger tett i tett innimellom thuja-hekker og knusktørr furuskog.
For brannmannskapene som ankom stedet var det store utfordringer med slukkingen, forteller seksjonsleder i DRBV, Calle Varfjell. Varmeutviklingen var enorm innimellom de trange gatene, og en brannmann ble på et tidlig tidspunkt lettere skadd i slukkinnsatsen.
- Det var vanskelig å komme til med biler og materiell på grunn av utrolig høy varme.
Samtidig gjorde mange hensatte biler, griller med gassflasker sitt til at det var direkte farlig å bevege seg i området for mannskapene på grunn av eksplosjonsfare.
- Det var en eksplosiv brann som var utrolig krevende, sier Varfjell.
Brannen «hoppet»: - Ikke en naturlig brannutvikling
DRM24 snakket fredag ettermiddag og kveld med flere erfarne brannfolk på stedet som beskrev synet som møtte dem i forhold til brannforløpet og hvor krevende det var.
Den enorme varmeutviklingen, det tørre terrenget, vindretningen og den tette bebyggelsen var alle medvirkende årsaker til et verst tenkelig scenario.
- Plutselig begynte det å brenne helt andre steder langt unna hovedbrannen, både i terreng og bebyggelse. Årsaken er brennende nedfall fra lufta. Vi kunne se hull i gulvet på terrassene flere steder, forteller en brannleder til DRM24.
Situasjonen førte til brann i flere bolighus lenger nord i åsen, samtidig som hovedbrannen raste lenger ned. På et tidspunkt var det også tre skogbranner ulike steder lenger opp i skogen.
Varfjell påpeker at at dette var en brann som ikke bare utviklet seg i tradisjonell forstand fra rekke til rekke, og at det gjorde slukkearbeidet ekstra krevende med tanke på hvor man skulle prioritere ressursene.
- Dette var ikke en naturlig brannutvikling som går fra rekke til rekke. Det var derfor utrolig krevende å fange opp hvor det brenner, og gjorde at vi fikk et veldig stort område å jobbe på.
Han er klar på årsaken til at brannen kunne utvikle seg så raskt.
- Det er geografiske forhold med trange gater, mye tørr vegetasjon, samt været med tørke og vindforhold. Når alt dette slår til samtidig, får vi det vi har sett nå, sier Varfjell.
Kunne gått enda verre
Det ble etter kort tid sendt bud på flere brannhelikoptre, som innledet slukking fra lufta, men greide ikke hindre brannen i å spre seg ytterligere oppover i åssiden.
Selv om brannvesenet ikke hadde kjangs til å stoppe brannen tidligere, er Varfjell klar på at innsatsen gjorde at ikke enda flere hus og bygninger gikk tapt.
- Brannen har nå spredd seg hovedsakelig nordover og ut i skogen, og er det vi har hovedfokus på nå. Det har gått varme langt ned i bakken, så det må mye vann til, sa Varfjell lørdag kveld.
Brannårsaken er foreløpig ikke kjent, og området er fortsatt sperret av for etterslukking.